کتاب‌های خواندنی برای کودکان پیش‌دبستانی

یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵
کتاب‌های خواندنی برای کودکان پیش‌دبستانی

فعال شبیه‌سازی آزمون «پرلز» در ایران با اشاره به تاکید این طرح بر لزوم یادگیری خواندن پیش از ورود به مدرسه‌، از تلاش موسسه متبوعش برای تولید کتاب‌های خواندنی ویژه کودکان قبل از ورود به سن تحصیل رسمی خبر داد.

داریوش هفت‌برادران مدیر انتشارات فرای علم به ایسنا گفت: عذرا جوزدانی، سوسن طاقدیس و...در حال حاضر با تالیف کتاب‌هایی برای آمادگی مهارت خواندن ویژه این کودکان دست به قلم هستند و امیدواریم بتوانیم کتاب‌های جذاب با ابزار آموزش جانبی را که در کلاس‌ها قابل استفاده باشند وارد بازار کنیم.


او اظهار کرد: همان‌طور که مستحضرید آزمون پرلز درصدد بررسی تجربه‌های یادگیری خواندن از خانه (قبل از ورود به مدرسه و قبل از هفت سال) است. در حقیقت این پروژه تحقیقاتی اعلام کرده که باید برای ارتقای مهارت یادگیری خواندن از سنین پایین شروع کرد و ما می‌خواهیم در این زمینه کار تازه‌ای انجام دهیم.

وی تصریح کرد: جذابیت داستان‌ها و متون فولکلور به واسطه نزدیک بودن اهداف این‌گونه متن‌ها با فرهنگ بومی هر کشور به ما مسیری را نشان می‌دهد که نباید از آن غافل شویم. بنابراین مسیر شروع کار ما، از دوران قبل از دبستان و با بهره‌گیری از متون فولکلوریک خواهد بود. در حال حاضر برای پیش از دبستان با کمک خانم جوزدانی، خانم طاقدیس و ... کتاب‌هایی برای آمادگی مهارت خواندن در این سن را در حال آماده‌سازی داریم.


هفت‌برادران افزود: برای این پروژه از حضور علی هاشمی شهرکی عضو هئیت مدیره و رییس انجمن تصویرسازان و از داوران بنام جشنواره‌های تصویرسازی دعوت به همکاری کردیم تا در کنار تیم تصویرسازی به عنوان مدیر هنری حضور داشته باشند. به هر حال امیدوارم با این افراد متخصص بتوانیم گامی هرچند ناچیز در توسعه فرهنگ مطالعه و خواندن و ایجاد این عادت در کودکان و به تبع آن بزرگسالان ایجاد کنیم چرا که من معتقدم راه رسیدن به عادت مطالعه در جامعه فقط و فقط آموزش مهارت خواندن و درک مطلب به افراد است. اگر فردی خواندن، درک و کاربرد اطلاعات حاصل از درک متن را نداشته باشد نمی‌تواند از آن‌چه خوانده استفاده کند و لذتی نیز از این فعالیت خود نخواهد برد.

کتاب‌های خواندنی برای کودکان پیش‌دبستانی