رادار کردآباد پنج سال پیش از کار افتاده است!

دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵
رادار کردآباد پنج سال پیش از کار افتاده است!

به‌دنبال برخی شائبه‌ها و طرح شایعات مختلف در خصوص کاهش بارندگی‌های اخیر در برخی مناطق شهرستان تفت و ارتباط آن با استقرار دستگاه‌های مرتبط با سایت باروری ابرها، نشستی با حضور فرماندار و مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد، امام جمعه علی آباد و جمعی مسئولان شهرستانی و محلی در فرمانداری تفت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، «محمدمهدی جوادیان‌زاده» رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد در این نشست با استقبال از برگزاری این گونه نشست‌ها برای تبیین واقعیت‌های موجود و پاسخگویی به شبهات، گفت: از سال 77 رادارهای سایت باروری ابرها در سه مکان شهربابک، کوهپایه و کردآباد یزد مستقر شد تا از این طریق وضعیت ابرها در فلات مرکزی ایران مشخص و اطلاعات آن احصاء شود.

وی ادامه داد: به بیان دیگر، این دستگاه رادار به مانند یک دوربین عمل کرده و گستردگی، ضخامت، رطوبت، سرعت و جهت ابرها را نشان می‌دهد، از این‌رو کاربری این دستگاه، تنها نمایش وضعیتی از ابرهاست و فاقد هر گونه کارکرد دیگری است.

مدیرعامل جدید آب منطقه‌ای یزد خاطرنشان کرد: باروری ابرها کاری مشابه انجام کار طبیعت است و علم همواره مغلوب حکمت خداوندی است.

وی با بیان این‌که کار باروری ابرها تنها در زمانی میسر است که ابرها دارای رطوبت لازم باشند، اظهار کرد: تاکنون از سوی هیچ سازمان علمی و آموزشی به اثبات نرسانده است که امکان تغییر مسیر ابرها وجود داشته باشد، چون این کار نیازمند اعمال انرژی‌های عظیم است.

جوادیان‌زاده با اشاره به وضعیت تأسف‌بار خشکسالی‌های پی در پی یزد و تأثیرات منفی آن بر منابع آب زیرزمینی گفت: نباید از یاد برد که تنها یزد درگیر خشکسالی نیست بلکه این موضوع در کل کشور وجود دارد که وضعیت تأسف‌بار دریاچه ارومیه، باتلاق گاوخونی و دریاچه پریشان، گواه این ادعاست هرچند که وضعیت استان یزد در قیاس با سایر مناطق بسیار شدیدتر و بحرانی‌تر است.

رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها مستقر در استان یزد با بیان این‌که از آبانماه امسال، عملیات باروری ابرها شروع شده اما به دلیل نبود ابر مناسب حتی یک پرواز هم در این رابطه صورت نگرفته است، ادامه داد: همچنین در سال گذشته به‌علت کمبود  اعتبار لازم، اصلاً اقدامی برای باروری ابرها صورت نگرفت، اما در این حال شاهد تماس‌های متعدد مردمی مبنی بر تأثیر منفی اقدام باروری ابرها بر بارش‌ها بودیم که این مسأله نشان‌دهنده شایعه بودن این حرف‌ها به‌علت ابعاد شدید خشکسالی در منطقه است.

وی هم‌چنین با دعوت از منتقدان و فعالان محلی و رسانه‌ها برای بازدید از سایت کردآباد، خاطرنشان کرد: رادار سایت باروری ابرها در منطقه کردآباد، بیش از 5 سال است که از کار افتاده و اقدامی از سوی این رادار برای جمع‌آوری اطلاعات از ابرها صورت نگرفته است که تأثیری بر بارش‌ها داشته یا نداشته باشد.

جوادیان‌زاده هم‌چنین با اشاره به میزان تأثیر باروری ابرها بر میزان بارش‌ها، اظهار کرد: بر اساس آمار رسمی، در دنیا باروی ابرها 10 تا 15 درصد می‌تواند به افزایش بارش منجر شود و در کشور ما نیز به طور متوسط حدود 15 درصد باعث افزایش بارش شده است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد با اشاره به وضعیت بحرانی آب در استان یزد، گفت: یزد هشت درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده و این در حالی است که میزان آب تجدیدشونده این استان تنها 0.7 درصد است و این وضعیت بحرانی آب در استان یزد را به روشنی آشکار می‌سازد.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای اجرای طرح کشوری احیا و تعادل بخشی آب، افزود: یکی از مهم‌ترین راهکارها در شرایط کنونی، مدیریت مصرف است و در این رابطه، جلوگیری از اضافه برداشت و حفر چاه‌های غیرمجاز، جلوگیری از توسعه کشت و رشد بی‌رویه صنعت و پیگیری برای اجرای طرح‌های انتقال آب از منابع مختلف و گسترش کشاورزی و آبیاری مدرن و نوین و توسعه کشت‌های کم آبخواه مدنظر است.

«محمود زارع رشکوییه» فرماندار تفت نیز در ابتدای این نشست با اشاره به وضعیت ناگوار و بحرانی خشکسالی‌های اخیر در این شهرستان، گفت: شهرستان تفت به‌علت کثرت روستاها و قلت نزولات آسمانی با شرایط سخت و دشواری در تأمین آب مورد نیاز شرب و کشاورزی به‌ویژه در مناطق روستایی دست و پنجه نرم می‌کند به نحوی که تعداد قنات‌های آبده شهرستان به کمتر از نصف کاهش یافته است.

وی با اشاره به گسترش شایعات در فضای مجازی مبنی بر تاثیر منفی قرار گرفتن دستگاه‌های راداری سایت باروری ابرها بر بارش‌های منطقه علی آباد و برخی نواحی دیگر، برگزاری این نشست را گام مدیریت ارشد شهرستان برای پاسخگویی به شبهات و شایعات موجود در این رابطه عنوان کرد.

زارع همچنین خواستار شفاف‌سازی دستگاه‌های ذیصلاح در خصوص ارتباط و یا عدم ارتباط سایت باروری ابرها و شایعات موجود در این رابطه شد.

در این نشست جمعی از فعالان و مسئولان محلی به بیان دیدگاهها و موارد مطرح در سطح جامعه در خصوص برخی دستگاههای مرتبط با سایت باروری ابرها پرداختند و مدیرعامل آب منطقه ای یزد توضیحات لازم را ارائه کرد.

رادار کردآباد پنج سال پیش از کار افتاده است!