از عرضه مواد آرایشی قاچاق تا تجویز مواد مخدر در آرایشگاه‌های زنانه

شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۵
از عرضه مواد آرایشی قاچاق تا تجویز مواد مخدر در آرایشگاه‌های زنانه

مدیرکل تعزیرات حکومتی سیستان و بلوچستان در جلسه ساماندهی و نظارت بر آرایشگاه های زنانه و واحد های عرضه کننده لوازم آرایشی و بهداشتی اظهار داشت: خطرات و آسیب های استفاده از کالای غیر بهداشتی و تاریخ مصرف گذشته باید اطلاع رسانی شده و حساسیت لازم در مردم ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، سید مرتضی مدنی فدکی افزود: طرح نظارتی با تشکیل دو تیم با محوریت تعزیرات حکومتی و با همکاری دادگستری ، کمیسیون مبارزه با قاچاق استان ، دانشگاه علوم پزشکی ، مرکز بهداشت ، نیروی انتظامی ، صنعت معدن تجارت و ظرفیت های موجود در خود اتحادیه ها و با هدف رسیدن به شرایط مطلوبی خواهد بود که جامعه را از بروز خطرات ، ایمن نگهدارد .

وی اظهار داشت: اخیراً کشفیات کالاهای تاریخ مصرف گذشته زیاد شده است و معمولاً هم مراکز دپو در نقاط حاشیه ای شهر قرار دارد.

مدنی فدکی از برخورد بدون اغماض با واحدهای فاقد پروانه کسب خبر داد و گفت: طرح شناسایی واحدهای فاقد پروانه با محوریت اتحادیه ها و اتاق اصناف و همکاری پلیس اماکن نیروی انتظامی آغاز شده است و ظرف مهلت سه ماه آینده واحدهایی که اخطار داده شده است اما نسبت به اخذ پروانه کسب اقدام نکرده اند پلمپ و از چرخه فعالیت حذف خواهند شد و توصیه ما به شهروندان این است که به واحدهای دارای پروانه کسب مراجعه و از کالاهایی که برچسب سلامت سازمان غذا و دارو را بر روی خود دارد استفاده کنند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی از صدور فاکتور فروش توسط آرایشگاه های زنانه خبر داد و اظهار داشت: آرایشگاه های زنانه علاوه بر صدور فاکتور تمامی مسائل امنیتی، بهداشتی و محیطی را باید رعایت کنند و در صورت اثبات اخذ وجه مازاد بر تعرفه با متخلفان برخورد خواهد شد .

در بخش دیگری از جلسه جانشین معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اظهار داشت: کالای آرایشی و بهداشتی قاچاق یک دغدغه جدی در کشور است و حدود 80 درصد آن بصورت غیر قانونی وارد کشور می شود و استان ما با توجه به موقعیت جغرافیایی مستقیماً با خطرات روبرو است.

رسول نامی بیان کرد: منطقه آزاد به مرکز دپوی اینگونه کالاها تبدیل شده است و باید ساز و کار مبارزه و مقابله تبیین شود و باید به صورت برنامه ریزی شده و مرحله به مرحله پیش رفت.

وی افزود: مصرف لوازم آرایشی در کشور خصوصا در میان قشر جوان و حتی دانش آموزان در مقاطع راهنمایی و متوسطه جنبه رقابتی به خود گرفته است.

 سرپرست مرکز بهداشت زاهدان هم اظهار داشت: برخی تخلفات در آرایشگاه های زنانه اثر مستقیم بر سلامت مردم دارد به عنوان نمونه تحت هیچ شرایطی نباید یک زن در دوران بارداری اقدام به رنگ زدن موی سر کند.

هادی نظری بیان کرد: مصرف ما در استفاده از لوازم آرایشی از کشورهای تولید کننده نیز بیشتر است و آرایش کردن به یک ارزش و فرهنگ تبدیل شده است .

وی افزود : برخی برندهای خارجی را بررسی کردیم و مشخص شد از لوازم سمی و غیر شرعی مانند قطعات جنین مرده استفاده می شود و بر همین اساس خواهش ما این است که از لوازم آرایشی و بهداشتی تأیید شده و دارای لیبل غذا و دارو استفاده شود

نظری اظهار داشت: گزارشاتی داشته ایم که برخی کالاهای تاریخ مصرف گذشته حتی با برند معتبر را کشورهای مخالف با نظام جمهوری اسلامی خریداری می کنند و با افزودن مواد سمی به صورت قاچاق و غیر قانونی به کشور ما ارسال می شود و با قیمت ارزان نیز عرضه می شود و این یعنی خطر بیوتروریسم.

سرپرست مرکز بهداشت زاهدان اعلام داشت: برخی رنگ موها سرطان زا می باشد و آرایشگری که از قانون تمکین نکند خود باعث ایجاد خطرات در سطح وسیع می شود.

نماینده پلیس اماکن نیز در این جلسه اظهار داشت: در بررسی های صورت گرفته مشخص شد که تخلفات انتظامی در برخی آرایشگاه ها صورت می گیرد مانند خالکوبی و تتو برای آقایان و بانوان توسط جنس مخالف که تاکنون سه واحد در این خصوص پلمپ شده است

سروان قوی پنجه از افزایش فالیگری در آرایشگاه های زنانه خبر داد و گفت: در گزارشاتی که به دستمان رسیده حتی مصرف مواد مخدر با عنوان داروی لاغری که گاهی مخدر شیشه می باشد در برخی آرایشگاه ها در حال تجویز می باشد.


انتهای پیام

از عرضه مواد آرایشی قاچاق تا تجویز مواد مخدر در آرایشگاه‌های زنانه