تلاش کشور برای ایجاد شبکه نخبگانی در حوزه اخلاق علمی

سه شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵
تلاش کشور برای ایجاد شبکه نخبگانی در حوزه اخلاق علمی

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست‌پزشکی وزارت بهداشت از حضور برگزیدگان جایزه ابن‌سینا در کنگره بین‌المللی اخلاق در علوم فناوری خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر احسان شمسی کوشکی در نشست خبری امروز با بیان اینکه کنگره بین‌المللی اخلاق در علوم و فناوری با تصویب هیات مدیره انجمن اخلاق در علم و فناوری برگزار می‌شود، گفت: این کنگره از 13 تا 17 آذرماه 96 به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود و وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری در برگزاری این کنگره مشارکت دارند.

وی هدف از برگزاری این کنگره را ایجاد شبکه‌ای از فعالان علم و فناوری نام برد و اظهار کرد: در حال حاضر به منظور تقویت اخلاق در حوزه‌های علمی اقدام به ایجاد کمیته‌های اخلاق شده است که از آن جمله می‌توان به اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه اشاره کرد.

شمسی، ارائه آخرین تجربیات متخصصان درخصوص تقلبات علمی را از جمله محورهای مورد بحث و تبادل‌نظر در این کنگره نام برد و خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم جامعه‌ای را از مظاهر فساد پاک کنیم، باید از حوزه‌های علمی شروع کنیم که بر این اساس اقدامی در این کنگره صورت خواهد گرفت.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی اخلاق در علوم و فناوری از حضور یونسکو در این کنگره خبر داد و ادامه داد: از چهار نفر از برگزیدگان جایزه بین‌المللی ابن‌سینا که از سوی ایران و یونسکو به دانشمندان جهان اعطا می‌شود، برای حضور در این کنگره دعوت به عمل آوردیم.

به گفته وی، این جایزه تاکنون به چهار نفر دانشمندان فعال در دانشگاه مک گیل کانادا، چین، عمان و رییس فرهنگستان پاکستان اعطا شده است. این جایزه شامل 10 هزار دلار و سفر یک هفته‌ای به ایران می‌شود.

تلاش کشور برای ایجاد شبکه نخبگانی در حوزه اخلاق علمی
jkkjkjkjkj