پیام تسلیت معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور به مناسبت ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی

دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵
پیام تسلیت معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور به مناسبت ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان به مناسبت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیام تسلیت صادر کرد.

به گزارش ایسنا، متن پیام دکتر سورنا ستاری به شرح زیر است:

«فراموش می‌کنیم که مرگ خستگی‌ناپذیر است. آدم های خستگی ناپذیر را هم فراموش نمی‌کند. فراموش می کنیم که حساب و کتاب ما با ساز و کار دنیا، تفاوت‌های بسیار دارد. 82 سال، برای آنانی که برنامه‌های زیادی برای ساختن و آباد کردن دارند، خیلی کم است. حکم چند روز و چند ماه دارد. اما مرگ کار خودش را می‌کند. غافلگیر می‌کند. حکمت‌اش را فقط باریتعالی می‌داند و بس.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم با اینکه وارد نهمین دهه زندگی اش شده بود، اما هیچکس خود را برای چنین روزی و شنیدن خبر درگذشت ایشان، آماده نکرده بود. آنقدر شورِ زندگی و اراده‌ی کار کردن و همتِ ساختن در چهره اش هویدا بود که خیال‌مان راحت بود از حضور همیشگی و حمایت‌گرانه‌اش.

آخرین دیدار دونفره من با آیت‌الله، به 9 آذرماه امسال برمی گردد. موضوع دیدارمان آینده دانشگاه آزاد و چگونگی تبدیل شدن آن به یک دانشگاه نسل چهارمی منطبق با اصول اقتصاد دانش بنیان بود. ایشان از ایجاد نقش حمایتگرانه دانشگاه آزاد در این عرصه، بسیار استقبال کرد و تاکیدش این بود که یکی از اصلی ترین کارهایی که دانشگاه آزاد به صورت موثر انجام دهد، ورود به همین موضوع اقتصاد دانش‌بنیان است و با طرح‌ها و ایده‌های ارائه شده از سوی معاونت علمی بسیار همراهی نشان دادند.

همین نظر و عمل حمایت گرانه ایشان را من در سال های جوانی، نسبت به پدرم نیز شاهد بودم. سال 69 یا 70 بود که من برای حضور در پروژه های ابتکاری و اولیه نیروی هوایی و از جمله پروژه «اوج» (ساخت نخستین هواپیمای جنگی آذرخش)، نزد پدر می رفتم. آیت الله هاشمی در مقام رییس‌جمهوری، برای دیدن و بررسی این پروژه، که منجر به ساخت «آذرخش» نخستین هواپیمای جنگی ایرانی شده بود، به فرودگاه مهرآباد آمده بود. من نیز به همراه پدر در آنجا حضور داشتم. یک پرواز و مانور عملیات آزمایشی در سطح پایین با «آذرخش» در حضور ایشان انجام شد. رهبر فرزانه انقلاب سال قبل، در روزهای کار و پژوهش این پروژه در کنار بازدید، نامه ای به پدر نوشته و از پیشرفت های علمی وی و یارانش ابراز خشنودی کرده و دستوراتی داده بودند و نتیجه اش آن روز به بار نشسته بود. همچنین برای نخستین بار، تعدادی هواپیمای میگ 29، توسط نیروی هوایی ارتش خریداری و وارد ایران شده بود که از این هواپیماها نیز بازدید شد.

در همانجا، آیت‌الله هاشمی، در آنجا رفتار صمیمی و حمایتگرانه اش را همچون سال های فرماندهی جنگ نسبت به شهید ستاری داشتند. آن رفتار و نگاه حمایتی نسبت به پدرم را من در دیدارهایم در مقام معاونت علمی و به ویژه در آخرین دیدارمان، کاملا احساس می‌کردم و باانگیزه تر و پرانرژی تراز قبل، کارها را پیگیر می شدم.

امیدوارم روح بزرگوار ایشان که ناظر بر اعمال ما زمینی ها و فانیان آینده است، در آرامش باشد و مجاهدت ها و تلاش های بی نظیرش، سرمشق همه ما برای درست انجام دادن کارها قرار گیرد.

فقدان آن بزرگمرد انقلاب، یار دیرین امام و انقلاب و رهبری و اسوه تلاش خستگی ناپذیر سازندگی، مرد نوآوری و ابتکار و اقدام های شجاعانه را به همه علاقه مندان انقلاب اسلامی، مراجع و علما، مردم شریف ایران، خانواده محترم آیت الله هاشمی رفسنجانی و رهبر فرزانه انقلاب تسلیت می گویم. یادش گرامی.

پایان پیام

پیام تسلیت معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور به مناسبت ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی