Home

"دارواش" انگلی گیاهی اما موثر در پیشروی از سرطان

دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵
"دارواش" انگلی گیاهی اما موثر در پیشروی از سرطان

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی گفت: "دارواش" گیاه نیمه‌ انگل است، اما برای تقویت کلیه و استحکام استخوان‌ها و پیشروی از سرطان مفید است.

محسن پویان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهارکرد: دارواش گیاه نیمه انگل از خانواده " laranthaceae" که در انگلیسی "with misteletoe" و در متون طب گیاهی واش، گی، داروش، مویزک عسلی، کشمش کاولیا و دبق نامیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شاخه‌زنی آن فراوان و بستگی به نوع میزبان دارد، افزود: برگ‌های دارواش ضخیم و پهنک بیضی شکل و گل‌های آن به صورت نر و ماده و زرد رنگ هستند و میوه آن سته و به اندازی نخود و سفید رنگ است.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: این گیاه در مناطق خراسان‌ جنوبی به صورت نیمه انگل روی درختان زردآلو ، آلو، بادام و گلابی مشاهده می‌شود.

پویان با اشاره به اینکه در شیمی گیاه مواد کولین، اولئانولیک اسید، رزین الکل، پروپیونیل کولین گزارش شده است، یادآور شد: ماده‌ای به نام ویسکوتوکسین سمی و نیز ماده چسبنده ویسین در آن وجود دارد و در شیره تازه گیاه آرژنین، آسپاراژین، پرولین، کینورنین و هایدروکسی لیزین تایید شده است.

وی با تاکید بر اینکه مصرف این گیاه مقوی کلیه و باعث استحکام استخوان می‌شود، اضافه کرد: این گیاه شیر را افزایش و فشار خون را پایین می‌آورد و همچنین ضد اسپاسم و آرامش‌بخش است.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی گفت: "دارواش" برای رشد مو، رفع التهاب، کبد و جلوگیری از پیش روی سرطان مصرف دارد.

پویان ادامه داد: برای بزرگ شدن طحال و تقویت قلب کاربرد داشته و از برگ آن برای سرماخوردگی و رفع صعف عضلانی استفاده می‌شود.

وی افزود: ماده عسل مانند میوه آن که در آب حل شده و جدا می‌شود همراه با مغز گردو برای سودا، سیاتیک و پاک کردن بلغم  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی اظهار کرد: ضماد این گیاه برای سرباز کردن دمل‌ها مفید بوده و نرم کننده مفاصل است و مخلوط آن با کندر برای جراحت‌ها و زخم‌های بد اثرات بهبودی دارد.

پویان یادآور شد: مقدار خوراک این گیاه در روز پنج گرم است که در دو تا سه نوبت همراه با سرکه یا به صورت عصاره آبی مصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در خراسان‌ جنوبی دارواش به صورت گیاه نیمه انگل روی درختان بادام، گلابی، زردآلو، آلو و هلو در بیشتر مناطق چون درخش، نوغند، گلون آباد، القور، چهکند، فنود، هریوند و سایر مناطق استان دیده می‌شود.

"دارواش" انگلی گیاهی اما موثر در پیشروی از سرطان