برجام اتفاقی مثبت در خدمات بندری و دریایی بوده است

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
برجام اتفاقی مثبت در خدمات بندری و دریایی بوده است

‌کارآفرین برتر سال 95 استان هرمزگان برجام را اتفاقی مثبت در زمینه خدمات بندری و دریایی در کشور دانست که سبب افزایش اشتغالزایی و خدمات بندری شده است.

‌ایرج فقیری در گفت‌وگو با ایسنا، ‌با اشاره به اینکه شرکت توسعه خدمات بندری و دریایی سینا 27 سال است که در زمینه خدمات بندری و دریایی در سازمان بنادر و دریانوردی کشور فعالیت می‌کند، افزود: در استان هرمزگان و شهر بندرعباس مدت چهار سال است که حضور پیدا کرده‌ایم و در این مدت توانسته‌ایم فعالیت‌های اقتصادی مناسبی انجام دهیم.

نماینده شرکت توسعه خدمات بندری و دریایی سینا با اشاره به اینکه این شرکت در شهرهای بندرعباس، نوشهر، بوشهر و بندر امام خمینی(ره) سابقه فعالیت در تمامی زمینه‌های بندری را داراست، تصریح کرد: در بندرعباس حدود یک هزار نفر به‌صورت مستقیم و به‌واسطه پیمانکار 500 نفر به‌صورت غیرمستقیم در ترمینال شماره 2 کانتینری بندر شهید رجایی مشغول فعالیت هستند.

فقیری اضافه کرد: در حوزه‌های بندری و تخلیه و بارگیری کانتینر این شرکت در بندر شهید رجایی حضور دارد.

کارآفرین برتر سال 95 استان هرمزگان با اشاره به اینکه پس از برجام در سال 94 با فعالیت‌های صورت گرفته از سوی دلوت در کاهش تحریم‌ها بازگشت خطوط بین‌المللی کشتیرانی را به آب‌های کشورمان داشتیم، اضافه کرد: در حال حاضر در حدود 10 خط بین‌المللی کشتیرانی که در زمان تحریم‌ها به بندرعباس نیم آمدند بار دیگر فعالیت‌های خود را آغاز کرده و حجم فعالیت‌های کانتینری در بندر شهید رجایی به‌واسطه برجام نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش‌یافته است.

وی ادامه داد: به‌واسطه این موضوع در تمامی مراحل کاری و خدماتی تأثیری مثبت داشته، به‌گونه‌ای که توانستیم در محوطه‌های موجود یک‌صد نفر را مشغول به کارکنیم که این نشان‌دهنده افزایش حجم فعالیت‌های بندری و دریایی است.

کارآفرین برتر سال 95 استان هرمزگان عنوان کرد: البته در تمامی زمینه‌های فعالیت بندر شهید رجایی در سال جاری با رشد مواجه بوده‌ایم و امیدواریم این روند تا پایان سال تداوم داشته باشد.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود با توجه به برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی کشور و آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای بازگشت خطوط کشتیرانی بسیار بزرگ جهانی حجم فعالیت و رشد بیشتر شود، تصریح کرد:  امیدواریم در سال‌های آتی شاهد جهشی بزرگ در این زمینه باشیم تا علاوه بر کسب درآمد برای کشور و گرفتن سهم مهمی از این بازار در زمینه اشتغالزایی توانسته باشیم، حرکتی رو به جلو کرده باشیم.

فقیری، مهم‌ترین اصل پیشرفت در زمینه بندری و دریایی را اراده قوی و پشتکار دانست و عنوان کرد: زمینه‌ها در حال حاضر فراهم است و می‌شود با حمایت‌های دولت و سازمان بنادر و دریانوردی کارهای مهمی انجام داد که نتیجه آن به سود کشور و مردم باشد.

جوانان امروزی با عشق و علاقه به کار نمی نگرند

کارآفرین شایسته تقدیر سال 95 استان هرمزگان گفت: در طی این سال‌ها مشکلات سد راه تولید عود حل‌ شده، اما متأسفانه جوانان چندان استقبال چندانی از این کار نمی‌کنند، زیرا باید عشق و علاقه شما را به این حرفه بکشاند نه نگاه صرفاً اقتصادی!

محمد رفیع اشعری در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به اینکه 32 سال است که در زمینهٔ ساخت عود در شهرستان قشم فعالیت می‌کنم، افزود: عشق تنها کلمه‌ای است که باعث شد به سمت ساخت عود و نواختن آن بروم.

وی با اشاره به اینکه براساس یک جرقه، عشق و علاقه این موضوع در وجودم ایجاد شد که به ساختن عود روی بیاورم، تصریح کرد: با اشتیاق فراوان به سمت این کسب‌وکار که زمینه موردعلاقه‌ام بوده و هست گرایش پیدا کردم.

اشعری اضافه کرد: در ابتدای کار هیچ امکاناتی در اختیارم نبود بلکه بافکر و خلاقیت به این امر مبادرت ورزیدیم و سال‌ها با این موضوع حرکت کردم تا امروز این فعالیت به جایگاه مناسبی نه‌تنها در استان هرمزگان بلکه در سراسر کشور رسیده است.

کارآفرین شایسته تقدیر سال 95 استان هرمزگان با اشاره به اینکه مشتری‌هایش بیشتر داخلی و البته از کشورهای خارجی به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس و حتی کشورهای اروپایی هم بوده است، اضافه کرد: امروزه دنیا کوچک و تمامی انسان‌ها به یکدیگر نزدیک شده‌اند و دنیای اینترنت و زندگی مجازی باعث شده تا اغلب نوازندگان با بنده و نوع فعالیتم آشنا بوده و همین امر سبب جذب مشتری از کشورهای گوناگون حتی کشورهایی همچون سوئد شده است.

وی ادامه داد: بیشتر چوب‌های به‌کاررفته در ساختن عود از منابع داخلی و بخشی کوچک از خارج توسط شرکت‌های معتبر و دارای مجوز تأمین می‌شود.

اشعری در خصوص مشکلات این حرفه، عنوان کرد: مشکلاتمان بیشتر در زمینهٔ جذب جوان‌ها به این حرفه است و کمتر کسی است که به این فعالیت روی بیاورد و بعد از مدتی نرود.

این سازنده عود با اشاره به اینکه خوشبختانه در این حرفه مشکل دیگری سد راهمان وجود ندارد، تصریح کرد: در طی این سال‌ها مشکلات سد راه تولید عود حل‌شده اما متأسفانه جوانان چندان استقبال چندانی از این کار نمی‌کنند، زیرا باید عشق و علاقه شما را به این حرفه بکشاند نه نگاه صرفاً اقتصادی!

وی در پاسخ به سؤال ایسنا مبنی بر اینکه سایر سازها به‌ویژه گیتار توانسته در این سال‌ها رقیبی برای عود باشد، خاطرنشان کرد: گیتار ساز جدایی از عود بوده و اتفاقاً طی سالیان اخیر طی 10 تا 15 سال گرایش به عود گرایش جهانی بوده و مردم به ساز عود علاقه پیداکرده‌اند.

اشعری ادامه داد: درگذشته و در 32 سال پیش که کارم را آغاز کردم، ساز عود در مناطق جنوبی طرفدار داشت اما اکنون در سراسر کشور چه در زمینهٔ ساخت و چه نوازندگی علاقه به عود افزایش‌یافته است و افتخار می‌کنیم که عود یا بربط یکی از سازهای اصلی کشور بوده و این صنعت بیشتر در کشورهای عربی ادامه داشته است، اما اکنون نه‌تنها در کشور بلکه در جهان علاقه‌مندی به آن گسترش‌یافته است.

وی که کارگاهش در شهرستان قشم قرار دارد از فعالیت خودش به همراه دو شاگرد در زمینهٔ ساخت عود خبر داد و افزود: میانگین کار ساخت عودی ساده 10 روزه اما سخت عودی پیچیده تا 2 ماه هم طول می‌کشد.

اشعری در پایان در خصوص تعداد سفارش‌ها ساخت عود در کارگاهش، گفت: سفارش‌ها بنده در طول زیاد است و در حال حاضر 45 سفارش دارم که تا 6 ماه دیگر نمی‌توانم هیچ سفارشی قبول کنم.


انتهای پیام

برجام اتفاقی مثبت در خدمات بندری و دریایی بوده است