باید به مدیریت جشنواره فیلم فجر زمان بدهیم

چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵
باید به مدیریت جشنواره فیلم فجر زمان بدهیم

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عملکرد جشنواره فیلم فجر را مثبت ارزیابی کرد و گفت: باید به مدیریت این جشنواره زمان بدهیم.

حجت‌الاسلام احمد مازنی در گفت‌گو با ایسنا درباره تغییرات و مسیر جشنواره فیلم فجر در سال‌های اخیر گفت: آمار فروش فیلم‌ها و میزان استقبال مردم از سینماها در دو سال اخیر معیار مناسبی برای سنجش موفقیت رویکردها و راهبردهای جشنواره فیلم فجر است، چرا که قسمت عمده‌ای از اکران عمومی سینماهای ما در طول سال به فیلم‌های شرکت کننده در این جشنواره اختصاص دارد.

نماینده تهران در مجلس دهم افزود: در دو سال گذشته از یک سو افزایش مخاطبان سینماها که عموما از خانواده‌های ایرانی هستند دارای یک رشد پایدار بوده و از سوی دیگر شاهد هستیم که فیلم‌های اکران شده و مسیر صنعت سینمای ما در عین افزایش مخاطب و تولیدات، کمتر درگیر حاشیه سازی‌ها شده است.

وی ادامه داد: این مسیر برای ما به عنوان نهاد ناظر حوزه فرهنگی به معنای رفتن به سمت تعادل در حوزه‌های درآمدزایی، جذب مخاطب و همینطور طرح مسایل مختلف جامعه در سینما است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: فاصله گرفتن از حاشیه‌ها در سال‌های اخیر در حالی رخ داده که شاهد هستیم موضوعات و حوزه‌های تولید فیلم از تعدد بیشتری در سینمای ایران برخوردار شده است. ما در این سال‌ها هم فیلم‌های سیاسی روی پرده سینماها دیده‌ایم و هم فیلم‌های اجتماعی، تاریخی، دفاع مقدس و مستند. نکته مهمتر هم این است که رویکرد فیلم‌سازان به این حوزه‌ها نیز از تنوع بیشتری برخوردار شده است.

مازنی همچنین گفت: بی شک نوع مدیریت جشنواره فجر به عنوان اولین جایی که درصد بالایی از تولیدات سینمایی ایران برای سال پیش رو در آن رونمایی و معرفی می‌شوند، در شکل گیری بازار فیلم ما در طول سال کاملا موثر است و بدین ترتیب ضروری به نظر می‌رسد که به دنبال حفظ این وضع موجود و تثبیت مدیریت جشنواره باشیم.

این نماینده مجلس تصریح کرد: ما طی سال‌های گذشته شاهد معرفی چهره‌های جوان و جدیدی در عرصه سینما بودیم و این بدان معناست که بدنه سینمای ما هم نیاز به یک پوست اندازی دارد و هم این اتفاق در شرف وقوع است.

وی اضافه کرد: ورود چهره‌های جدید، موضوعات جدید و محصولات متنوع به بازار فیلم نیازمند یک نگاه جدید و جوان در مدیریت این حوزه است که در جشنواره فیلم فجر فعلا این اتفاق افتاده و امیدواریم که این مدیریت جوان با رویکرد جدید در آن تثبیت شود تا امکان تحقق برنامه‌ها و طرح ریزی‌های بلند مدت فراهم شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم همچنین گفت: تولید سینمایی یک تولید زمان‌بر و وقت‌گیر است و فرآیند تولید یک فیلم گاه از یک سال هم می‌گذرد، بنابراین مدیریت حوزه‌های مربوط به این قسمت از فرهنگ کشور هم باید زمان کافی در اختیار داشته باشد تا بتواند به خروجی مناسبی از برنامه‌ریزی‌های فرهنگی دست پیدا کند. پس باید به مدیریت جشنواره فجر برای اجرای برنامه‌ها و تصمیمات زمان داد.

باید به مدیریت جشنواره فیلم فجر زمان بدهیم
jkkjkjkjkj