اصلاح طلبان در مدار عبور از عارف لاریجانی یک قدم به ریاست مجلس دهم نزدیک‌تر شد

یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵

با نزدیک شدن به روز آغاز به کار مجلس دهم نشست‌های نمایندگان منتخب و وزن‌کشی‌های جریانات سیاسی شکل جدیدی به خود گرفته است، در مقابل 131 نماینده منتخب حاضر در جلسه فراکسیون اصولگرایان 105 منتخب نیز در نشست فراکسیون امید حضور یافته‌اند، از سوی دیگر بسیاری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب با اطلاع از وزن اندک این جریان در بهارستان از ریاست لاریجانی به جای عارف حمایت می‌کنند.


امیر خجسته منتخب مردم همدان در مجلس دهم در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برگزاری نشست سه‌شنبه فراکسیون اصولگرایان، گفت: طبق اعلام آقای رنجبرزاده (منتخب مردم اسدآباد) در انتهای نشست، 131 منتخب مجلس دهم در جلسه حضور داشتند.
به گفته خجسته، برخی از منتخبان مجلس دهم به دلیل سفر یا حضور در حوزه‌های انتخابیه امکان شرکت در این نشست را نداشتند.
از سوی دیگر ابوالفضل سروش منتخب مردم تهران در مجلس دهم اظهار داشت: در نشست سه‌شنبه فراکسیون امید مجلس دهم 105 نفر از منتخبین حضور داشتند.
وی در خصوص گزینه پیشنهادی فراکسیون امید برای ریاست مجلس دهم افزود: اجماع نظر اعضای فراکسیون برای ریاست مجلس دهم، آقای عارف است.
سروش در ادامه با بیان دیگر مباحث مطرح‌شده در این نشست، عنوان کرد: آقای عارف به عنوان رئیس فراکسیون امید مجلس دهم در ابتدای سخنان خود ضمن بیان برنامه‌ها و عملکرد فراکسیون، بر شعار اصلی فراکسیون یعنی «آرامش، امید و رونق اقتصادی» تأکید کرد.
به گفته محمد علی وکیلی منتخب تهران در مجلس دهم نیز در این جلسه اساسنامه فراکسیون امید به تصویب رسیده و با اجماع نظر عارف رئیس فراکسیون شد.
مذاکره عارف و لاریجانی درباره مجلس دهم
همایش حزب اعتدال و توسعه نیز سه شنبه شب با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و جمعی دیگر از منتخبان مردم در مجلس دهم در سالن اجلاس سران برگزار شد.
به گزارش فارس محمدرضا عارف و علی لاریجانی در این همایش هنگام ضیافت شام درباره موضوعات مرتبط با مجلس دهم با رویکرد، وحدت، همدلی و اعتدال به مذاکره و هم‌اندیشی‌ پرداختند.
محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در این نشست مهم‌ترین اولویت‌های مجلس را رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال برای جوانان و بهبود معیشت مردم عنوان کرد و افزود: به برکت نظام اسلامی که در آن قرار داریم افتخار می‌کنیم که با ثبات‌ترین کشور در یک منطقه پرآشوب هستیم اما در عین حال نمی‌توانیم نسبت به برادرکشی در کشورهای اسلامی بی‌تفاوت باشیم بلکه باید به واسطه نگاه انقلاب اسلامی یک نقش‌آفرینی ملی را در این زمینه داشته باشیم.
رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه حل مشکلات کنونی کشور به تنهایی از عهده دولت بر نمی‌آید، اظهار کرد: ما برای رسیدن به موفقیت در حل مشکلات کنونی نیازمند یک عزم ملی و توافق دولت و مجلس هستیم به شکلی که مجلس خود را شریک دولت و دولت نیز مجلس را شریک خود بداند و هرکدام یکدیگر را مأمن و همراه خود برشمارند.
وی ادامه داد:‌ برای آنکه مجلس در رأس امور قرار گیرد نیازمند همدلی و همراهی در درون مجلس نیز هستیم. هر دو جریان اصالت دارند و در پیروزی‌ها نقش داشتند. ما باید به رقابت اصالت دهیم. هیچ وقت نظام ما به دنبال تک حزبی نبوده است. ما رقابت را برای حرکت بیشتر می‌پذیریم؛ اما فردای رقابت باید برادری و رفاقت حاکم شود.
وی در پایان با بیان اینکه امیدوار است در مجلس دهم اولویت‌هایی چون تقویت روحیه امید و نشاط، توسعه آرامش و ایجاد رونق اقتصادی مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: انتخابات 94 گام دوم بود. باید گام‌های سوم، چهارم و گام‌های بعدی داشته باشیم تا بتوانیم به همه مطالبات مردم پاسخ دهیم.
نامزد بازی
 دست از سر ما بر نمی‌دارد
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش سخنان خود را با کنایه «نامزد بازی دست از سر ما بر نمی‌دارد» شروع کرد و با تأکید بر اینکه تفرقه به مصلحت کشور نیست، اظهار داشت: این هنر نیست که افراد پشت دسته‌بندی‌های کوچک سیاسی قرار گیرند و همان‌طور که پیامبر(ص) فرموده‌اند نیز باید از دسته‌بندی‌ها پرهیز کرد چرا که تفرقه به مصلحت کشور نیست و اگر مردم و نخبگان با هم یک وفاق واقعی داشته باشند وضعیت بهتری در آینده کشور به وجود خواهد آمد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر بخواهیم وفاق داشته باشیم باید وحدت را رعایت کنیم، گفت: ما چون در کشور از احزاب قوی و پرقدرتی برخوردار نیستیم که همیشه و در هر شرایطی از لحاظ سیاسی و اقتصادی از کشور پشتیبانی کنند نتیجه این است که هر کس در هر حوزه‌ای کاندیدا شود باید خودش کارش را در مجلس پیگیری کند و از پشتیبانی برخوردار نباشد.
وی ادامه داد:‌ برخی نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود با شدت درخواست‌ها مواجه می‌شوند و تلاش می‌کنند که در دوران تصویب بودجه‌های عمرانی سهم بیشتری برای حوزه‌های انتخابیه خود بگیرند و وقتی در این زمینه موفق نمی‌شوند دچار افسردگی و ناراحتی می‌شوند و حتی ممکن است رویکردی انتقادی را نسبت به دولت وقت در پیش بگیرند و با مسئولان مختلف دولتی وارد گفت‌وگو شوند تا وضعیت کاری خود را بهتر کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی چاره این مشکلات را آمایش سرزمینی دانست و گفت: باید هر منطقه براساس مزیت‌هایش، افق آینده‌اش را مشخص کند و یکی از راه‌های رسیدن به چنین حالتی این است که از آمایش سرزمینی با یک راهکار درست استفاده کنیم.
لاریجانی ادامه داد: لازم است در این زمینه از توانمندی‌ها و نظرات نمایندگان هر منطقه در مجلس استفاده شود و اگر کار آمایش سرزمینی با همفکری نمایندگان هر استان انجام شود آنگاه هم دولت و هم نمایندگان مجلس به خوبی از برنامه‌هایشان در طول دوران نمایندگی و حضور در دولت آگاه می‌شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اجرای طرح آمایش سرزمینی را محور اصلی وفاق و عامل سامان یافتن کشور دانست و گفت: اگر بتوانیم در این زمینه جلساتی را تشکیل دهیم و تکلیف طرح آمایش سرزمینی را روشن کنیم آن وقت دیگر هیچ نماینده مجلسی نگران وضعیت حوزه انتخابیه خود نخواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنانش تفکیک قوا را یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است، دانست و اظهار کرد: اگر می‌خواهیم همگرایی حاصل شود باید مجلس و دولت همکاری کنند. من در دو دولت دهم و یازدهم معتقد به مجلس مستقل بودم. اما نباید شاخ شانه بکشیم. تصمیم خودتان را بگیرید ولی هیچ اشکالی ندارد که با نمایندگان مجلس هم مشورت کنید. به خصوص که اگر این اقدام انجام شود نمایندگان مجلس نیز در طرح‌ها و لوایح با دولت مشورت خواهند کرد.
دولت قصد دخالت در کار مجلس را ندارد
همچنین محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز با اشاره به سابقه حزب اعتدال و توسعه اظهار کرد: در انتخابات مجلس دهم نیز خوشبختانه هم جریان اصلاح‌طلبی، هم اصولگرایی و هم اعتدالیون به مجلس راه پیدا کردند و ائتلاف امید مورد عنایت جامعه قرار گرفت و مجلس نیز می‌تواند در چارچوب ائتلافی که پیش از مجلس شکل گرفته بود حرکت کند.
وی با تأکید بر اینکه دولت قصد دخالت در امور مربوط به مجلس را ندارد، اظهار کرد: برای دولت معقول نیست که وارد جریانات مجلس شود چرا که مجلس فرهنگ سازمانی خود را دارد و کسانی که هویت تقنینی آن را می‌شناسند، می‌دانند که تلاش برای شکل‌دهی به مجلس از بیرون از آن غیرموفق است و دولت نیز قصد دخالت در امور مجلس را ندارد.
عبور اصلاح طلبان از عارف
با نزدیک شدن به نخستین جلسه مجلس دهم و انتخاب رئیس مجلس بحث‌ها در این زمینه تشدید شده است.
حجت الاسلام محمدزارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به جلسه این حزب با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای لاریجانی در این جلسه تاکید کرد که حتما برای ریاست مجلس کاندیدا خواهد شد.
وی افزود: ما معتقدیم که آقای لاریجانی از همه نظر فردی اعتدالی است و اعتدال ایشان نیز بر همه محرز است بنابراین اگر فردی چون آقای لاریجانی بار دیگر رئیس مجلس شود می‌تواند پارلمان را به خوبی اداره کند. فومنی ادامه داد: تاثیرپذیری عارف از جریان‌های خارج از مجلس نسبت به علی لاریجانی بیشتر خواهد بود بنابراین ریاست عارف بر مجلس دهم منجر به بازتولید مجلس ششم خواهد شد.
اکبر رنجبرزاده منتخب مردم اسدآباد در مجلس دهم نیز  با اشاره به مباحث مطرح شده در ارتباط با ریاست مجلس آینده گفت: در شرایط فعلی باید فردی ریاست مجلس دهم را برعهده بگیرد که عقلانی فکر می‌کند، بر سیاست‌های داخلی و منطقه‌ای اشراف دارد و از آزمون تعامل با سایر قوا سربلند بیرون آمده باشد و در شرایط بحرانی بتواند به خوبی تصمیم بگیرد.
وی افزود: در شرایط فعلی بهترین گزینه برای ریاست مجلس دهم که بتواند به کشور و نظام و انقلاب خدمت کند و به آینده کشور بیندیشد و مفید واقع شود، آقای لاریجانی است.
رنجبرزاده در پایان خاطرنشان کرد: در تماس‌هایی که با منتخبین مجلس دهم داشتیم، اصولگرایان صد درصد، بین 80 تا 90 درصد منتخبین مستقل و حتی طیفی از اصلاح‌طلبان نیز به ‌جد تمایل دارند تا به ریاست آقای لاریجانی در مجلس دهم رأی دهند و پیش‌بینی من این است که آقای لاریجانی حداقل با 160 تا 170 رأی به ریاست مجلس آینده انتخاب خواهد شد.
نگرانی از بی‌وفایی نامزدهای لیست امید !
از سوی دیگر برخی شخصیت‌ها و گروه‌های اصلاح طلب از عدم وفای نامزدهای راه یافته این جریان به مجلس به تصمیمات درون گروهی اظهار گلایه شدید کردند .
اسماعیل ابراهیمی دبیرکل حزب میهن اسلامی ایران در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: واقعیت را نمی‌توانیم قربانی توهمات شخصی و جناحی کنیم، متأسفانه کسانی در لیست اصلاحات قرار گرفتند که هیچ ریشه‌ای در اصلاح‌طلبی ندارند و اصلاً نمی‌توانند اصلاح‌طلبی را هضم کنند. وی تأکید کرد: آقای عارف به هیچ‌عنوان حق نداشتند افرادی را در لیست امید قرار دهند که به اصلاح‌طلبی اعتقاد ندارند.
دبیر کل حزب میهن اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: آقای علی نوبخت 2 روز مانده به انتخابات وارد لیست امید می‌شود و رأی می‌آورد، بنابراین دولتی که با اصلاح‌طلبان توافق کرده حق ندارد در هتل استقلال تهران جلسه بگذارد، منتخبین را دعوت کند و بگوید که اینها حامیان دولت بودند که رأی آوردند.
ابراهیمی با بیان اینکه «الهه راستگوهای» بسیاری را به مجلس فرستاده‌ایم، گفت: ای‌کاش تن به یک فراکسیون فراگیر می‌دادیم و به ‌جای اینکه راستگوهای زمان را وارد لیست امید کنیم تا به ما پشت‌پا بزنند، به همان فراکسیون بسنده می‌کردیم و هیچ‌وقت شاهد رقابت عارف عزیز با لاریجانی نمی‌شدیم.
ابراهیم نکو نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس نیز درباره هجمه این روزهای اصلاح طلبان و متهم کردن افرادی مانند جلالی، نعمتی و وی به خیانت، اظهار داشت: یک اشکال اساسی در قانون احزاب و جناح‌های سیاسی کشور وجود دارد که مواضع افراد کاملا شفاف نیست و متاسفانه در مواقع لازم زیر چتر هر کدام که بخواهند می‌روند.
وی افزود: این تغییر موضع خود به آسیبی در کشور تبدیل شده است. در مباحث سیاسی و جناحی آقای جلالی و نعمتی جزو افرادی بودند که در فراکسیون رهروان مجلس نهم جزو هیئت رئیسه و از تاثیرگذاران بودند اما به یک باره در لیستی قرار گرفتند که انتظاراتی را برای افرادی که بانی و تشکیل‌دهنده لیست بودند به وجود آوردند؛ به همین دلیل بود که این انتظارات به واقعیت‌هایی تبدیل شد که آنها انتظار داشتند به وقوع بپیوندد.
نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: در واقع انتظار سردمداران لیست امید بر این بود که این افراد (کاظم جلالی و بهروز نعمتی) در معادلات مجلس اثرگذار بوده و بتوانند انتظاراتشان را در مسائل سیاسی در مجلس برآورده کنند.
نکو در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: زمانی که افراد آن انتظارات را برآورده نکرده و به گونه‌ای دیگر عمل کردند اختلاف بعدی مجدد شدت گرفته و شروع می‌شود. نباید این را به عنوان یک اشکال اساسی اصلاح‌طلبان و یا متقابلا اصولگرایان عنوان کرد چرا که اصولگرایان انتظارات اولیه را که مواضع آقای نعمتی و جلالی در فراکسیون بود را داشتند و از سوی دیگر هم انتظارات اصلاح‌طلبان را با توجه به لیست و انتخابات مجلس به وجود آورد.
از: کیهان
اصلاح طلبان در مدار عبور از عارف لاریجانی یک قدم به ریاست مجلس دهم نزدیک‌تر شد