امیدِ بعد از برجام در حال تبدیل شدن به ناامیدی است

سه شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۵

رویترز طی گزارشی نوشت: با ادامه تحریم‌های بانکی امیدواری‌ها به اینکه ایران بعد از لغو تحریم‌ها با سرعت مجددا به بازارهای جهانی بپیوندد و سرمایه‌گذاری‌ها و فرصت‌های جدیدی برای جوانان ایرانی ایجاد شود، در حال تبدیل شدن به یاس است.


خبرگزاری رویترز طی گزارشی نوشت: امیدواری‌ها به اینکه بعد از لغو تحریم‌ها ایران به سرعت مجددا به بازارهای جهانی بپیوندد و سرمایه‌گذاری‌ها و فرصت‌های جدیدی برای جوانان ایرانی ایجاد شود، در حال تبدیل شدن به یاس است. غیرشفاف بودن فضای کسب و کار در ایران و بلاتکلیفی سیاسی در آمریکا از دلایل این ناامیدی است.
این گزارش می‌افزاید:  بر اساس توافق هسته‌ای، آمریکا و اروپا در ماه ژانویه تحریم‌ها علیه ایران را لغو کرده‌اند، اما سایر محدودیت‌های دولت آمریکا همچنان پابرجاست. این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت معاملات دلاری برای ایران از طریق سیستم مالی آمریکا و تحریم‌ها علیه اشخاص و نهادهای به اصطلاح حامی تروریزم می‌شود.
رویترز در ادامه هدف اصلی تحریم‌های آمریکا را معرفی کرده و تاکید می‌کند: هدف اصلی تحریم‌های به اصطلاح ضد تروریستی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.
به نوشته تسنیم، این گزارش ادامه می‌دهد: سرمایه‌گذاران و بانک‌های طراز اول خارجی نگران‌اند که در صورت همکاری با نهادهای تحت تحریم، ولو به صورت اشتباهی، هدف تحریم‌های دولت آمریکا قرار گیرند و از سیستم بانکی بین‌المللی محروم شوند.
رویترز به نقل از الکساندر گرجی‌نیا، عضو گروه دوم از تجار آلمانی که از اوت 2015 تاکنون به ایران سفر کرده تاکید می‌کند: «بزرگترین مشکل بانک‌ها هستند، هرچند تجار و بانک‌ها ممکن است چراغ سبز دولت آلمان برای فعالیت در ایران را دریافت کرده باشند، اما اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا مسئولیت تشخیص اینکه آیا شرکت (ایرانی) طرف همکاری جزو نهادهای تحت تحریم دولت آمریکا هست یا نه را بر عهده خود شرکت خارجی گذاشته است.»
گرجی‌نیا اضافه کرد: شرکت‌های اروپایی احساس می‌کنند همه اینها بخشی از طرح دولت آمریکا برای ممانعت از تجارت بین ایران و اروپاست.
این گزارش در ادامه تصریح می‌کند: در حالی که تجار غربی تصور می‌کنند همتایان چینی و روسی آنها کمتر درگیر مشکلات ناشی از تحریم‌های دولت آمریکا هستند، یک مدیر چینی در تهران که نخواست نامش فاش شود گفت، بانک‌های بین‌المللی که نگران محروم شدن از بازارهای سرمایه آمریکا هستند، تاکنون از همکاری با ایران خودداری کرده‌اند.
از: کیهان
امیدِ بعد از برجام در حال تبدیل شدن به ناامیدی است