محمدعلی، بوکسور مسلمان و افسانه‌ای درگذشت

شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵

محمدعلی، بوکسور مسلمان و افسانه‌ای در سن 74 سالگی درگذشت.


کاسیوس کلی که پس از مسلمان شدن نام محمدعلی را برای خود برگزید روز گذشته در بیمارستانی در فینکس پس از 32 سال مبارزه با بیماری پارکینسون در سن 74 سالگی درگذشت. محمد علی از روز پنج‌شنبه به خاطر تنگی نفس و شرایط بد جسمانی در بیمارستان بستری شده بود. محمدعلی یکی از پرافتخارترین و سرشناس‌ترین بوکسورهای تاریخ جهان و آمریکا به شمار می‌آید. او سه بار مدال طلای سنگین‌وزن بوکس جهان را به خود اختصاص داد.
لیلا‌علی، دختر محمد‌علی که او نیز در گذشته قهرمان بوکس زنان جهان بود، چند ساعت قبل از مرگ پدرش عکسی از خود به همراه پدر و فرزندش منتشر کرد و نوشت: «من این عکس پدر و دخترم را دوست دارم. از همه محبت‌ها و دعاهایی که برای پدرم می‌کنید متشکرم. من عشق شما را نسبت به خودمان احساس کردم و آن را ستایش می‌کنم.» جدا از این که محمدعلی سه بار قهرمان جهان شده بود، محبوبیت او به خاطر فعالیت‌های اجتماعی‌اش بود.
محمدعلی در ژانویه 1942 در لوئیز ویل شهری از ایالت کنتاکی متولد شد. او از 12 سالگی بوکس آماتور را آغاز کرد و در سال 1964 با ناک اوت کردن سانی لیستون، قهرمان سنگین وزن جهان شد. او در همان سال به دین اسلام گروید و نامش را از کاسیوس کلی به محمدعلی تغییر داد. محمدعلی در زمان جنگ آمریکا و ویتنام از خدمت در ارتش آمریکا سر باز زد و به همین خاطر سه سال و نیم از فعالیت بوکس محروم شد که در نهایت دادگاه رای به لغو محرومیت وی داد. محمدعلی در سال 1974 جرج فورمن را شکست داد و سال بعد از آن دوباره با جو فریزر در فیلیپین مسابقه داد و او را شکست داد. در المپیک 1996 از محمدعلی خواسته شد تا مشعل بزرگ المپیک را در مراسم افتتاحیه روشن کند. او همچنین در مراسم افتتاحیه المپیک 2012 پرچم المپیک را حمل کرد. او پیش از این که در سال 1981 بازنشسته شود، دو بار دیگر نیز قهرمان سنگین وزن جهان شد.
در خصوص محمدعلی کلی باید به این نکته نیز اشاره داشت که وی اوایل دهه هفتاد با دعوت سازمان تربیت بدنی به ایران آمد. در همان سفر کلی در موسسه کیهان حاضر شد و از بخش‌های مختلف این موسسه از جمله روزنامه کیهان و مجله کیهان ورزشی دیدن کرد.
محمدعلی، بوکسور مسلمان و افسانه‌ای درگذشت