خطر بروز وبا در مرزهای غربی و شرقی کشور

یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵

به ‌گفته «محمود نبوی» معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، همجواری ایران با کشورهای با اندمیستی بالای بیماری «وبا»، عدم دسترسی کامل به آب آشامیدنی سالم در برخی مناطق کشور به‌ویژه مناطق همجوار کشورهای یادشده و همچنین در برخی مناطق روستایی از جمله عوامل مهم بروز وبا در کشور است.


«وبا» نوعی بیماری است که از طریق آب توسط «باکتری ویبریو کلرا» ایجاد می‌شود. این باکتری بیشتر با نوشیدن آب آلوده وارد بدن می‌شود. در ایران بیشترین راه انتقال «وبا» سبزی‌های آلوده‌ است، سبزی‌هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی تغذیه می‌شوند دارای بیشترین آلودگی هستند. امروزه «وبا» بیشتر در کشورهای جهان سوم به‌علت وضعیت ناسالم و غیربهداشتی آبهای آشامیدنی دیده می‌شود.
«حمیدرضا تشیعی» معاون نظارت و بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در این خصوص به تسنیم گفت: سال گذشته طغیان‌های بیماری در مرزهای غربی کشور را داشتیم که این مسئله به‌خصوص در بیماری «وبا» دیده می‌شد.
وی افزود: همواره در تابستان‌ها با هجوم «وبا» و طغیان اپیدمی «وبا»  از مرزهای شرقی و غربی کشور روبه‌رو هستیم اما با مدیریت کارآمدی که همکاران ما در شرکت‌های آب و فاضلاب داشتند ما اجازه نداده‌ایم که بیماری‌های ناشی از آب به شهرها سرایت کنند.
این مقام مسئول با بیان «در رابطه با موضوع کیفیت آب در کشور توفیقات جدی حاصل شده است»، گفت: یک شبکه 740 آزمایشگاهی در سراسر کشور راه افتاده است که وجود این شبکه گسترده از توفیقات آب و فاضلاب کشور است.
مهم‌ترین روش پیشگیری از بروز بیماری «وبا» دفع مناسب فاضلاب انسانی و جلوگیری از ورود آن به منابع آب آشامیدنی است. در حال حاضر علاوه بر نگرانی‌هایی از بروز بیماری «وبا»  در فصل گرم سال در مرزهای شرقی و غربی کشور وجود دارد، در بخش‌های مختلف کشور شاهد ورود فاضلاب خام انسانی به منابع آبی و خاکی هستیم که خطر بروز بیماری‌های واگیردار و خطرناکی چون «وبا» را افزایش می‌دهد.
از: کیهان
خطر بروز وبا در مرزهای غربی و شرقی کشور