۲ پیام مهم عملیات تل‌آویو(نگاه)

شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

فریده شریفی
در نخستین عملیات استشهادی فلسطینی‌ها  در ماه مبارک رمضان  که چهارشنبه شب در قلب تل‌آویو و نزدیک وزارت جنگ رژیم صهیونیستی انجام شد ۴ صهیونیست کشته و 9 نفر دیگر زخمی شدند که البته این آمار از سوی منابع صهیونیستی اعلام شده، در حالی که شاهدان عینی اظهار داشته‌اند تعداد کشته و زخمی‌ها بسیار بالاست. چرا که وسعت عملیات استشهادی و حجم تیراندازی‌ها «بسیار بالا» گزارش شده است. طوری که منابع رسمی رژیم صهیونیستی انتشار جزئیات این عملیات را ممنوع اعلام کرده‌اند.
سایت «دبکا» وابسته به سازمان‌های جاسوسی رژیم اسرائیل اعلام کرده که سه نفر از زخمی‌ها دچار مرگ بالینی شده‌اند و بقیه مجروحان در وضعیت «وخیمی» به‌سر می‌برند. در میان کشته شده‌ها یک افسر عالی‌رتبه ارتش نیز به چشم می‌خورد.
عملیات تیراندازی در مجتمع تجاری «سارونا» نزدیک مقر وزارت جنگ رژیم صهیونیستی روی داده و مجریان آن دو پسرعمو به نام‌های «محمد احمد موسى مخامره» 21 ساله و « خالد محمد موسى مخامره» 21 ساله از اهالی شهر «یطا» واقع در جنوب الخلیل و از اعضای جنبش حماس هستند که بعد از زخمی شدن، دستگیر شدند. مجریان عملیات با لباس رسمی و چمدان به دست وارد رستوران می‌شوند و سفارش غذا می‌دهند و سپس شروع به تیراندازی می‌کنند. سلاح‌های این دو نفر از نوع «کارلو» و «ام 16» بوده است.
این عملیات که در نخستین روزهای ماه مبارک رمضان و در قلب تل‌آویو و نزدیک محل وزارت جنگ رژیم صهیونیستی انجام شده دو پیام مهم برای صهیو نیست‌ها داشت‌، نخست آنکه انتفاضه همچنان زنده و پویا است و هیچ تاخیر یا خللی در تداوم آن صورت نگرفته و ملت فلسطین محکم و استوار به دنبال تحقق حقوق خود و تادیب صهیونیست‌ها است و دیگرآن که تصدی یک شخص خونریز و جلاد همچون آویگدور لیبرمن که از همان روز اول تصدی بر پست وزارت، خواستار حمله به فلسطینی‌ها و قتل عام گسترده آن‌ها شده است نیز نمی‌تواند در عزم و اراده فلسطینی‌ها کوچک‌ترین تاثیر را بگذارد. در واقع این عملیات «منحصر به فرد» به نوعی خوشامد‌گویی به وزیر جنگ جدید اسرائیلی است که به خیال خود می‌خواهد کار را یکسره و با انتفاضه مقابله کند.  
این عملیات قهرمانانه آنچنان رعب و وحشتی در صهیونیست‌ها ایجاد کرده که تحلیلگران اسرائیلی اذعان کردند انتفاضه نه تنها خاموش نشده بلکه خطرناک‌تر هم شده است و فلسطینی‌ها برای انجام این عملیات‌ از سلاح سرد به سلام گرم روی آورده‌اند.
بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی  به خیال اینکه با انتخاب لیبرمن خیالش از عملیات استشهادی راحت شده و وزارت جنگ را به کسی سپرده که روی شارون، موشه کاتساو و... را در جنایت علیه فلسطینی‌ها سفید کرده و مطمئن است که با قتل عام و کشتار ملت فلسطین انتفاضه قدس را وادار به تسلیم و شکست می‌کند به مسکو رفته بود تا در کنار اقدامات نظامی به جلب حمایت‌های دیپلماتیک روی آورد و نظر ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه را برای اقدامات و جنایت‌های ضد بشری خود جلب کند در حالی که فلسطینی‌ها مانند همیشه دست نتانیاهو را خوانده و با یک عملیات هوشیارانه‌، رویای نتانیاهو را تبدیل به سراب کردند و نشان دادند تعویض مهره‌ها نیز نمی‌تواند در خواسته  ملت فلسطین که نابودی اسرائیل است کمترین تاثیری بگذارد. در پی این عملیات، نتانیاهو تیم امنیتی خود را برای نشستی فوری در مقر وزارت جنگ در تل‌آویو فراخواند تا راه‌های پاسخ به این عملیات را بررسی کند. این دعوت دقایقی بعد از فرود هواپیمای وی به فرودگاه تل‌آویو و در فضایی «ناباورانه» و «غافلگیرانه» انجام شد، چرا که  نتانیاهو انتظار همه چیز را داشت به جز اینکه در غیاب او چنین عملیاتی با این گستردگی صورت پذیرد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به جای منزل، راه ساختمان وزارت جنگ را در پیش گرفت!
بنا بر آمار اعلام شده از سوی صهیونیست‌ها از زمان آغاز انتفاضه قدس در اوایل ماه اکتبر گذشته (9 مهر) تاکنون 40 اسرائیلی کشته و نزدیک به 500 نفر دیگر در سلسله عملیات‌های شهادت‌طلبانه فلسطینی‌ها زخمی شده‌اند. در حالی که آمار واقعی بسیار بیش از این است.این عملیات‌ها در پاسخ به یورش شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجد‌الاقصی، هتک حرمت به مقدسات فلسطینی‌ها و نقشه اشغالگران برای تقسیم زمانی و مکانی این مسجد صورت گرفته است.
از: کیهان
۲ پیام مهم عملیات تل‌آویو(نگاه)