وداع با بوکسور افسانه‌ای

شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

صدها هزار تن با حضور در مراسم خاکسپاری محمدعلی، بوکسور افسانه‌ای در شهر «لویی‌ویل» آمریکا با او وداع گفتند. این مراسم با حضور شخصیت‌های سیاسی از سراسر جهان برگزار شد.


کاروانی از خودروهای سیاه لیموزین روز جمعه 10 ژوئن (21 خرداد) از خیابان‌های شهر لویی‌ویل در ایالت کنتاکی آمریکا عبور کرد. صدها هزار نفر در خیابان‌های زادگاه محمدعلی، قهرمان سابق بوکس جهان و فعال مدنی گرد آمدند و با او وداع گفتند.کاروان 30 کیلومتری که پیکر محمدعلی را به گورستان «کیو هیل» منتقل می‌کرد، از کنار خانه‌ای صورتی رنگ گذشت که بوکسور افسانه‌ای جهان در آن بزرگ شده بود. این خانه در روزهای گذشته به محلی برای دعا برای محمدعلی تبدیل شده بود.
بسیاری از هواداران او جملاتی بر روی پوستر نوشته و از ورزشکار برجسته جهان که بعد از پایان فعالیت‌های ورزشی به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نیز روی آورد تشکر کردند.محمدعلی در قطعه‌ای خصوصی در گورستان کیوهیل به خاک سپرده شد. به خواست علی، بلیت‌های مجانی در اختیار متقاضیان شرکت در مراسم خاکسپاری گذاشته شد. تنها در یک ساعت 15 هزار بلیت عرضه شد.علی، قهرمان سابق بوکس سنگین‌وزن جهان جمعه سوم ژوئن در 74 سالگی از دنیا رفت. او از سال 1984 از بیماری پارکینسون در رنج بود. علت مرگ وی را مسمومیت خونی ناشی از دلایل طبیعی اعلام کردند.علاوه بر لونی، بیوه‌علی‌، مریم، بزرگ‌ترین دختر و بسیاری از چهره‌های برجسته جهان در مراسم  خاکسپاری وی شرکت کردند. ویل اسمیت، بازیگر هالیوود و لنوکس لوئیس و مایک تایسون، قهرمانان سابق بوکس سنگین‌وزن جهان تابوت محمدعلی را حمل می‌کردند و «زید شاکر»، امام و روحانی مستقر در کالیفرنیا بر جنازه وی نماز خواند.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که می‌خواست در مراسم خاکسپاری آیاتی از قرآن را تلاوت کند، ظاهرا به این دلیل که اجازه این کار به او داده نشد با عصبانیت آمریکا را ترک کرد و به ترکیه بازگشت.
به گفته شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک، اردوغان در مراسم روز پنجشنبه اجازه نیافت تا تکه پارچه‌ای متعلق به کعبه را در تابوت محمدعلی قرار دهد. مدیر امور مذهبی ترکیه نیز که در این سفر اردوغان را همراهی می‌کرد اجازه نیافت برای محمدعلی قرآن بخواند.شرایط زمانی بدتر شد که برنامه‌ریزان این مراسم به دلیل محدودیت زمانی نام اردوغان را از لیست سخنرانان مراسم حذف کردند. و اردوغان نیز به حالت قهر بدون شرکت در مراسم ختم به ترکیه بازگشت.
گفتنی است، محمدعلی کلی همچنین برای برابری حقوق سیاه‌پوستان با سفیدپوستان نیز فعالیت می‌کرد و با اظهارات صریح علیه نژادپرستی توانست به چهره‌ای پیشرو در میان سیاه‌پوستان آمریکا تبدیل شود. گرایش او به اسلام در سال 1964 نیز باعث شد که در میان مسلمانان جهان به چهره‌ای محبوب و ماندگار تبدیل شود.
از: کیهان
وداع با بوکسور افسانه‌ای