از کلاهبرداری با بهانه کمک به نیازمندان تا سایت‌های جعلی یارانه

شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

پلیس فتا درباره کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی به بهانه کمک به نیازمندان و کلاهبرداری گسترده سایت‌های جعلی یارانه هشدار داد.


رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا گفت: با شروع ماه مبارک رمضان، شاهد راه‌اندازی کانال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی برای جمع‌آوری کمک‌های نوع دوستانه به افراد نیازمند با قصد شیادی و کلاهبرداری هستیم.
به گزارش پایگاه خبری پلیس فتا، سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش افزود: این افراد با بارگذاری تصاویر محرومان جامعه در کانال‌های تحت مدیریت خود تلاش دارند از حس نوع‌‌دوستی کاربران سوء‌استفاده کنند، حتی لینک‌ها و درگاه‌های موجود در این کانال‌ها برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی می‌تواند فیشینگ (که حمله‌کننده وانمود می‌کند یک شخص یا یک سازمان مورد اعتماد است) باشد که اطلاعات بانکی کاربران را به سرقت ببرند.
به گفته آذردرخش، شیادان همچنین از شیوه ارسال پیام‌های خصوصی نیز استفاده می‌کنند، در این ترفند این افراد با اعلام نام و مشخصات دروغین از افراد نیازمند حس نوع‌دوستی کاربران را ترغیب می‌کنند تا بتوانند از آنان کلاهبرداری بکنند.
وی با بیان اینکه بهترین راه برای رساندن کمک‌های مادی به دست افراد نیازمند موسساتی همچون کمیته امداد امام خمینی(ره) است که شناخته شده و معتبر است، افزود: پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.
کلاهبرداری سایت‌های جعلی یارانه
همچنین رئیس پلیس فتای تهران بزرگ درباره کلاهبرداری گسترده سایت‌های جعلی یارانه از یارانه بگیران، هشدار داد.
سرهنگ محمد مهدی کاکوان در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما، از جعل سایت اصلی Refahi.ir خبر داد و گفت: سایت‌های جعلی به هیچ عنوان با سایت اصلی یارانه مطابقت ندارد.
وی افزود: در دو هفته اخیر پیامک‌هایی مبنی بر قطع شدن یارانه برای یارانه بگیران ارسال و از آنها خواسته شده برای رفع مشکل، اطلاعات تکمیلی خود را به همراه شماره کارت و رمز عبور در سایت مربوط ثبت کنند.
کاکوان با اشاره به اینکه سایت‌های جعلی معمولاً با نشانی یارانه 24، یارانه دشت دات و موارد دیگر طراحی شده است، گفت: هر فرد یا سایتی که از مردم در خواست شماره کارت و رمز عبور کند، حتی از سوی نهادهای حکومتی، جعلی و فاقد اعتبار است.
وی از مردم خواست به هیچ وجه با ورود به این سایت‌های جعلی، شماره حساب و رمز خود را در اختیار کلاهبرداران قرار ندهند، زیرا برای نقل و انتقال پول یا یارانه به حساب افراد فقط شماره کارت یا شماره حساب کافی است.
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از شناسایی جاعل سایت یارانه خبر داد و افزود: متهم در خارج از کشور است اما پیگیری‌های قضایی برای دستگیری و استرداد وی در حال انجام است.
از: کیهان
از کلاهبرداری با بهانه کمک به نیازمندان تا سایت‌های جعلی یارانه