نظارت بر شهریه مدارس غیردولتی را به خدا واگذار کرده‌اند

شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: آنچه منجر شده مدارس غیردولتی شهریه‌های بالا از خانواده‌ها دریافت کنند بحث فعالیت‌های فوق برنامه است.


ابراهیم سحرخیز به تسنیم گفت: در بحث تخطی مدارس غیردولتی از شهریه‌های مصوب اعلام شده از سوی آموزش و پرورش، نخستین ایراد مربوط به شاخص‌های تعیین شهریه است. چگونه می‌شود در یک منطقه مدرسه غیردولتی با مدرسه غیردولتی دیگر تفاوت چشمگیری در مبلغ شهریه داشته باشند؟
وی افزود: شاخص‌ها و ملاک‌های تعیین شهریه باید شفاف‌سازی شود و اگر این شاخص‌‌ها در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد، بسیاری از ابهامات رفع می‌شود. شاخص‌های دریافت شهریه از جمله نیروی انسانی، فضای آموزشی، برنامه ارائه شده توسط مدرسه، فعالیت‌های فوق برنامه هزینه و ایاب و ذهاب باید بطور دقیق مشخص شود.
به گفته سحرخیز، آنچه که منجر شده مدارس غیردولتی شهریه‌های بالاتر از نرخ مصوب از خانواده‌ها دریافت کنند و آموزش و پرورش نیز از نظارت بر آنها ناتوان باشد، فعالیت‌های فوق برنامه است،به طوری که اختیار از خانواده‌ها سلب شده است و زمانی که فرزندشان را در مدرسه‌ ثبت‌نام می‌کنند باید خود را تابع کامل فعالیت‌های فوق برنامه بدانند.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: از سوی دیگر مدارس علاوه بر شهریه‌ مصوبی که آموزش و پرورش اعلام کرده است، در طول سال تحصیلی نیز به بهانه‌های مختلفی از جمله فعالیت‌های فوق برنامه یا شرکت در اردو از خانواده‌ها پول دریافت می‌کنند و گاه در برخی مدارس استفاده از سرویس اجباری است.
سحرخیز گفت:‌ تعداد تخلفات مدارس غیردولتی کم نیست و آموزش و پرورش نتوانسته به حیاط خلوت آنها ورود کند و با تخلفات برخورد جدی داشته باشد.
وی با اشاره به این‌که برخی مدارس غیردولتی کتاب‌های درسی دوره پیش دانشگاهی را در طول تابستان تدریس کرده و در طول سال کتاب‌های کنکور را آموزش می‌‌دهند، بیان کرد:‌ این مدارس با چه مجوزی برنامه رسمی آموزش و پرورش را تغییر می‌دهند، در حالی که طبق برنامه درسی ملی، هر درسی ساعات مصوب خود را دارد، به عنوان مثال ساعت درس دینی را کاهش داده و به ساعت درس ریاضی یا فیزیک اضافه می‌کنند، این موضوع تخلف است.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نیروی انسانی شاغل در مدارس غیردولتی جدی گرفته نشده‌اند، افزود: برخی مدارس مدعی هستند که نیروی انسانی آنها مدرک دکترا دارند اما آیا در کنار آن صلاحیت‌های شغل معلمی را نیز دارا هستند؟
وی با اشاره به اینکه برخی مدارس غیردولتی نیز با مشکلات متعدد مواجه بوده و در جذب دانش‌آموز ناتوان هستند، افزود: در شورای نظارت بر مدارس غیردولتی برای برخورد با تخلفات مماشات صورت می‌گیرد، تا کنون چه برخورد جدی با متخلفان شده است و از ادامه فعالیت آنها ممانعت شده است؟‌
سحرخیز ادامه داد:‌ اگر از حقوق مصرف‌کننده که خدمتی را دریافت می‌کند،‌ دفاع نشود دریافت شهریه‌های کلان توسط مدارس غیردولتی تداوم خواهد داشت و چند برابر نرخ تورم اعلام شهریه می‌کنند و اگر سازمان تعزیرات نیز بخواهد برای دفاع از حقوق مردم ورود کند، صدای فریادها و اعتراضات بلند می‌شود.
معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت:‌ در بحث نظارت بر دریافت شهریه توسط مدارس غیردولتی، آموزش و پرورش به شکل جدی ورود پیدا نمی‌کند و سازمان بازرسی نیز وارد نمی‌شود و کار را به خدا واگذار کرده‌اند.
از: کیهان
نظارت بر شهریه مدارس غیردولتی را به خدا واگذار کرده‌اند