بقای کشاورزی با نرخ بالای سود بانکی امکان‌پذیر نیست

دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی با نرخ‌ سودهای بانکی 16، 18 یا 20 درصد دوام نمی‌آورد زیرا تولیدکننده برای بازپرداخت این تسهیلات باید حداقل در سال 10 تا 15 درصد اضافه درآمد داشته باشد.


عباس کشاورز در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: افرادی که از دریافت تسهیلات بانکی با سودهای بالا حمایت می‌کنند، باید در سال‌های آینده منتظر ورشکستگی تولیدکنندگان باشند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بخش کشاورزی در کشور دارای چندین مشکل از جمله بهره‌وری پایین، وضعیت بحرانی آب و کسب ارزش ناچیز است.
وی تصریح کرد: برخی عنوان می‌کنند که مشکل کم‌آبی کشور تنها به حوزه کشاورزی بازمی‌گردد البته نباید گفت که سهم آب مصرفی بخش کشاورزی معقول و منطقی است اما این مسئله نوعی فرافکنی از طرف افرادی است که آب را به این روز انداخته‌اند.
وی تصریح کرد: در شرایط فعلی به ازای هر متر مکعب آب 25 سنت درآمد حاصل می‌شود و در شرایط ایده‌آل 850 گرم گندم تولید می‌شود.
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: این آمار و ارقام در شرایط فعلی رضایت‌بخش نیست و سرمایه‌ای که باید از این بازار به دست بیاید مناسب نیست.
کشاورز تصریح کرد: در بخش کشاورزی دچار مشکلاتی از جمله منابع مالی، نیروی انسانی و فناوری نیز هستیم و کشاورزی در این سه حوزه رنج می‌برد.
وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی در شرایط بحرانی آب قرار دارد خاطرنشان کرد: باید از کاشت محصولات بی‌ارزش جلوگیری کرد و در همین خصوص غیر از جو، گندم و سیب‌زمینی نباید محصول دیگری به صورت بذر کاشته شود بلکه باید بوته آماده انتقال به زمین را کشت کنیم زیرا با این روش حدود 25 تا 30 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و حدود 30 تا 40 درصد بهره‌وری افزایش می‌یابد.
از: کیهان
بقای کشاورزی با نرخ بالای سود بانکی امکان‌پذیر نیست
jkkjkjkjkj