توفان و گرد و غبار سیستان بالغ بر 4 هزار نفر را راهی مراکز درمانی کرد

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: چهار هزار و 592 نفر در سیستان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک راهی مراکز درمانی شدند.


غلامعلی رفعت اظهار داشت: این افراد به دلیل بیماری‌های تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان گرد و خاک از 23 تیر جاری تا صبح دیروز به بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی و پایگاه‌های اورژانس مراجعه کردند.
وی ادامه داد: چهار هزار و 473 نفر از مراجعه‌کنندگان سرپایی درمان و 119 نفر نیز در این مدت بستری شدند.
رئيس مرکز فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: متاسفانه با توجه به خشک شدن تالاب هامون و در نتیجه بروز پدیده توفان گرد و خاک همواره مردم منطقه به دلیل مشکلات مختلف که عمده‌ترین آنها بیماری‌های تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.
رفعت افزود: با وجود تداوم توفان گرد و خاک در سیستان تمامی مراکز بهداشتی و درمانی منطقه در حال آماده‌باش کامل هستند تا به بیماران نیازمند خدمات مطلوب ارائه دهند.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر سیستان و بلوچستان نیز گفت: حدود 40 هزار ماسک و 956 سبد غذایی در 72 ساعت گذشته بین مردم طوفان‌زده سیستان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) توزیع شد.
رسول راشکی اظهار کرد: 178 نیروی امدادی هلال‌احمر در این مدت ماسک‌ها را بین مردم پنج شهرستان سیستان و سبدهای غذایی را بین ساکنان 65 روستای گرفتار طوفان در این منطقه توزیع کردند.
وی ادامه داد: نیروهای عملیاتی هلال‌احمر همزمان با بروز طوفان شدید گرد و خاک در سیستان از روز چهارشنبه 23 تیر با استقرار در منطقه، خدمات‌رسانی به مردم را آغاز کردند.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان را در شبانه‌روز گذشته به هشت برابر حد مجاز و 2 و نیم برابر حد بحرانی رساند.
علی ملاشاهی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکروگرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت به هزار و 139 میکروگرم بر متر مکعب گزارش شد.
وی ادامه داد: مردم سیستان روز پنجشنبه نیز با توجه به بروز طوفان گرد و خاک در منطقه شرایط بسیار بحرانی را تجربه کردند به طوری که میزان ذرات معلق در هوای منطقه به 16 هزار و 566 میکروگرم بر متر مکعب برابر با 108 برابر حد مجاز و بیش از 39 برابر حد بحرانی رسید. وی گفت: هوای سیستان روز چهارشنبه هفته جاری به شرایط عادی برمی‌گردد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: طوفان گرد و خاک چند روز گذشته سیستان بیشترین خسارت را به بخش‌های کشاورزی، زیربنایی، راه و برق منطقه وارد کرد.
غلامرضا اربابی اظهار داشت: شکستگی تیرها و قطع شبکه برق در برخی مناطق سیستان از خسارات طوفان است که با تلاش نیروهای اداره برق مشکل برطرف شد.
وی با بیان اینکه در این مدت به بخش‌هایی از زمین‌های کشاورزی منطقه زیان‌هایی وارد شده است گفت: برآورد دقیق خسارات در حال بررسی است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: طوفان گرد و خاک چند روز اخیر در سیستان مشکلات فراوانی را برای مردم منطقه به وجود آورد به طوری که تعطیلی 2 روز متوالی ادارات و سازمان‌های دولتی، مراجعه تعداد زیادی از مردم به مراکز بهداشتی درمانی ناشی از بروز بیماری‌های تنفسی و قلبی و ایجاد اختلال در تردد جاده‌ای تنها بخشی از این مشکلات بود.
از: کیهان
توفان و گرد و غبار سیستان بالغ بر 4 هزار نفر را راهی مراکز درمانی کرد