سعدالله زارعی: نغمه‌های شومی قصد جدایی ایران و فلسطین را دارند(اخبار ادبی و هنری)

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵

همایش ادبی «قدس ما را آزاد خواهد كرد» با حضور شاعرانی از ایران و كشورهای منطقه عصر روز شنبه 26 تیر در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.


در این همایش ادبی كه با اجرای «سعید بیابانكی» همراه بود، چهره‌هایی چون سعدالله زارعی، مجید صفاتاج، مجتبی رحماندوست، عباسعلی براتی‌پور، محمدرضا سرشار، مصطفی محدثی خراسانی، موسی بیدج، كمال شفیعی، محمدسرور رجایی، محمدجواد آسمان، مرتضی ضرابی، سارا جلوداریان و شاعرانی از فلسطین و پاكستان حضور داشتند و به شعرخوانی و سخنرانی پیرامون مظلومیت مردم فلسطین پرداختند.
از جمله این شاعران می‌توان به سیداحمد حسینی متخلص به شهریار از پاكستان و محمدسلطان ابونصیر شاعر فلسطینی اشاره کرد.
بخشی از این مراسم نیز به تجلیل از فعالیت‌های مجید صفاتاج، نویسنده و پژوهشگر مسائل خاورمیانه و جهان اسلام اختصاص داشت.
مرتضی ضرابی، دبیر دفتر ادبیات و هنر بیداری حوزه هنری و مسئول برگزاری سلسله ‌نشست‌های «كبوتران مسجد دوردست»، پیام فرمانده كل سپاه پاسداران برای تجلیل از مجید صفاتاج را به پاس فعالیت‌های این نویسنده و به‌ویژه انتشار هشت جلد كتاب دانشنامه فلسطین، قرائت كرد.
سپس سعدالله زارعی، كارشناس مسائل خاورمیانه، در سخنانی درباره اهمیت مسئله فلسطین برای جهان اسلام گفت: مسئله فلسطین همواره موضوعی بسیار مهم در خاورمیانه بوده است. اهمیت فلسطین فقط به خاطر یك بخش یا قطعه مهم جغرافیایی نیست، بلكه نگاه به مسئله فلسطین از منظر سیاسی دارای اهمیت است.
وی مسائل خاورمیانه و فلسطین را نقطه كانونی جهان اسلام دانست و گفت: بسیاری تلاش كردند با به دست گرفتن فلسطین در سطح جهان، صحنه‌گردان تحولات بزرگ باشند. از این رو سعی دارند این نقطه كانونی را از ایران جدا كنند و با این جدایی انقلاب را از ایران جدا كنند. به همین خاطر ما به عنوان فرزندان انقلاب اسلامی باید روی این مسئله حساس باشیم و توجه ویژه‌ای به فلسطین داشته باشیم.
زارعی با بیان اینكه شوم‌ترین نغمه‌ها، نغمه‌ای است كه می‌خواهد ما را از فلسطین و فلسطین را از ما جدا كند،‌ اظهار كرد: موضوع فلسطین در كشور ما در حوزه نخبگان مظلوم است و باید تلاش كنیم در حوزه پژوهش، فرهنگ، دانش و تبلیغات رسانه‌ای این مظلومیت را بزداییم و جوان‌ها را با فلسطین بیشتر آشنا كنیم. اهمیت تلاش دكتر مجید صفاتاج در همین جا خودش را نشان می‌دهد. در عرصه فعالیت مكتوب، آثاری عمیق‌تر و فراگیرتر و معاصرتر از آثار این نویسنده نداریم و می‌توان گفت صفاتاج، پدیده عرصه فلسطین در كشور ماست.
در پایان این مراسم نیز با حضور دكتر مجید صفاتاج و دیگر حاضران در این برنامه، از كتاب «قدس ما را آزاد خواهد كرد» رونمایی شد.
 این كتاب،‌ مجموعه اشعاری است كه در پاسخ به فراخوان ادبی در سال 1393 ارسال و اشعار برگزیده آن در قالب این كتاب، از سوی انتشارات سوره مهر حوزه هنری منتشر شد.
 
 
 
از: کیهان
سعدالله زارعی: نغمه‌های شومی قصد جدایی ایران و فلسطین را دارند(اخبار ادبی و هنری)