وقتی شهریه مصوب مدارس غیردولتی دور زده می‌شود

شنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۵

در حالی که آموزش‌وپرورش مدعی است شهریه مصوب مدارس غیردولتی را ابلاغ کرده است و مدارس باید مطابق با آن از خانواده‌ها هزینه اخذ کنند اما مدارس زیادی این موضوع را دور می‌زنند.


به گزارش تسنیم، آموزش‌‌وپرورش در ابتدای فصل ثبت‌نام، اعلام کرد که شهریه‌های مصوب مدارس غیردولتی مشخص شده و مدارس باید براساس شهریه‌های اعلام شده از خانواده‌ها هزینه دریافت کنند اما آیا دریافتی این مدارس مطابق آن چه مسئولان گفته‌اند هست یا خیر؟
مدیرکل مدارس غیردولتی خرداد امسال با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته مبالغ مختلفی تحت عناوین فوق برنامه و فعالیت‌های تابستانی از خانواده‌ها در مدارس غیردولتی اخذ می‌شد، عنوان کرد: امسال برنامه مصوب مدرسه و فعالیت‌های فوق برنامه را در قالب شهریه مصوب اعلام کرده‌ایم. یعنی از ساعت 7:30 تا 14:30که دانش‌آموز در مدرسه حضور دارد باید یک شهریه را پرداخت کند و مدارس اجازه دریافت هزینه بیشتری را ندارند.
طبق اعلام مجتبی زینی‌وند بیشترین میزان شهریه مدارس ابتدایی تهران 5 میلیون تومان، بیشترین میزان شهریه در دوره متوسطه اول 6 میلیون تومان، بیشترین میزان شهریه در دوره متوسطه دوم 8 میلیون تومان و بیشترین میزان شهریه در دوره پیش دانشگاهی 10 میلیون و 524 هزار تومان است.
در حالیکه آموزش‌وپرورش بیشترین شهریه دوره پیش دانشگاهی را 10 میلیون تومان اعلام کرده است این شهریه از سوی اغلب مدارس رعایت نمی‌شود. با کمی گشت‌وگذار در سطح مدارس غیردولتی پایتخت به وفور می‌توان مشاهده کرد که این رقم رعایت نشده و مبالغ مختلفی از 12 میلیون تا 20 میلیون تومان از خانواده‌ها اخذ می‌شود.
مسئولان آموزش‌وپرورش نیز اذعان دارند که بیشترین چالش دریافت شهریه مربوط به دوره پیش دانشگاهی است. مرضیه گرد رئیس سازمان مدارس غیردولتی آموزش‌وپرورش در این رابطه می‌گوید: هم اکنون بیشترین چالش را در پیش دانشگاهی و متوسطه دوم داریم و اگر مجبور شویم ناظر مقیم را در مدارس مستقر خواهیم کرد.
به نظر می‌رسد با وجود تمام تلاش‌های آموزش‌وپرورش برای نظارت بر شهریه مدارس غیردولتی و برخورد با متخلفان، این مدارس روش‌های مختلفی را برای دور زدن شهریه‌های مصوب آموزش‌وپرورش زیر سر دارند.
در متن قرارداد یکی از مدارس غیردولتی با خانواده‌ها عنوان شده است که شهریه سال گذشته برای پیش‌دانشگاهی و سال سوم دبیرستان به ترتیب 16/5 و 15/5 میلیون تومان بوده است و امسال این شهریه افزایش خواهد یافت.
همچنین در متن این قرارداد آمده است: طبق توافق انجام شده هزینه تمام جزوات مورد نیاز تا آخر سال، کتاب‌های کمک آموزشی مورد نیاز، ثبت‌نام آزمون‌های مورد نیاز، اردوی مطالعاتی عیدانه، تهیه مانتوی مدرسه، ‌بیمه، کتاب‌های درسی، ‌سه روز شبیه ساز کنکور و خدمات مشاوره به غیر از شهریه مصوب مدرسه از سوی اولیا پرداخت خواهد شد.
جا دارد آموزش و پرورش با نظارت بیشتر و جدی‌تر از هرگونه زیاده خواهی و اخذ غیرقانونی شهریه توسط این مدارس جلوگیری کند تا  در حق خانواده‌هایی که حتی در پرداخت شهریه مصوب نیز مشکل دارند بیش از این  اجحاف نشود. ضمن اینکه بجا است طبق فرموده رهبر معظم انقلاب مدارس دولتی از لحاظ کیفیت و امکانات تقویت شوند. ایشان در ديدار اخيرشان با معلمان فرمودند: «اينكه ما مدارس دولتي را مدام تبديل كنيم به غيرانتفاعي، معلوم نيست خيلي اين يك كار پخته‌ درستي باشد؛ حالا اسمش مدارس غيرانتفاعي است، اما بعضي از اينها مدارس انتفاعي است، نه غيرانتفاعي؛ با آن شهريه‌هاي كذايي كه شنيده‌ام از بعضي‌ها مي‌گيرند. سطح مدارس دولتي را بالا ببريم تا رغبت خانواده‌ها به اين مدارس بيشتر بشود.»
از: کیهان
وقتی شهریه مصوب مدارس غیردولتی دور زده می‌شود