همه درها به روی کالای قاچاق باز است

جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵

رئیس مجمع واردات گفت: از مترو تا کنار مدارس و حتی در مجاورت کلانتری‌ها کالای قاچاق به راحتی توزیع می‌شود.


علیرضا مناقبی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص گسترش پدیده شوم قاچاق در شبکه دستفروشی کشور اظهار داشت: اینکه در سر هر چهارراه، دستفروشی هست که اقلام مختلف قاچاق شده را پهن کرده و به نازل‌ترین قیمت عرضه می‌کند، نشان می‌دهد که تجارت غیررسمی این اقلام تمام زوایای زندگی مردم را تحت‌الشعاع خود قرار داده و همه دسترسی‌ها به کالای قاچاق، آزاد است.
وی ادامه داد: در همه جای شهر، شاهد عرضه کالاهای قاچاق هستیم. از مترو تا کنار مدارس و آموزشگاه‌ها و حتی در کنار فروشگاه‌هایی که در مجاورت کلانتری‌ها هستند، کالای قاچاق به راحتی توزیع می‌شود و کمتر کسی به دنبال مواجهه با این پدیده شوم به صورت ریشه‌ای و اصولی است.
رئیس مجمع واردات تصریح کرد: وضعیت قاچاق به قدری اسفبار است که نماینده قانونی یک کالا باید برای قیمت‌گذاری کالای خود، بازار را رصد کند و بر اساس قیمت کالای قاچاق، برنامه فروش خود را تنظیم کند.
مناقبی افزود: فضای کسب و کار در کشور ما به گونه‌ای است که واردکنندگان قانونی و شناسنامه‌دار را به سمت فعالیت قاچاق سوق می‌دهد. این وضعیت آنقدر حاد و جدی است که ریسک واردات کالای قاچاق، کمتر از واردات قانونی شده.
وی اضافه کرد: هر روز که کالای یک تاجر در گمرک می‌ماند معادل یک درصد ارزش آن کالا کسر می‌شود. این در حالی است که قاچاقچی با کمترین ریسک جنس خود را به تهران یا سایر شهرستان‌ها می‌رساند.
رئیس مجمع گفت: وقتی حاشیه سود قاچاق بیش از چند صد درصد است، باید باور کنیم که درهای مختلف به روی واردکننده کالای قاچاق باز است. حال آنکه واردکننده قانونی در پیچ و خم اداره استاندارد، سازمان گمرک، سازمان مالیات، اداره بیمه، سازمان غذا و دارو، سازمان توسعه تجارت و سایر دستگاه‌های ذیربط مشغول گذر از هفت‌خان رستم است. بازرگان ما هنوز وجه فروش ودیعه‌دار خود را دریافت نکرده، باید مالیات ارزش افزوده آن را به حساب دولت واریز کند و در مقابل قاچاقچی با سود بادآورده خود، از پرداخت حقوق دولت نظیر مالیات، بیمه، عوارض و... معاف است.
از: کیهان
همه درها به روی کالای قاچاق باز است