انباشت دهها میلیونی کاشی و سیمان در کارخانه‌ها به دلیل رکود

دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵

معاون معدنی وزیرصنعت از انباشت 80 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک و 16 میلیون تن کلینکر در کارخانه‌های سیمان خبر داد.


 
به گزارش خبرنگار ما جعفر سرقینی در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره تبعات رکود اظهار داشت: درحال حاضر حدود 80 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک در کارخانه‌ها انباشت شده و علاوه بر این، کارخانه‌های سیمانی با انباشت 16 میلیون تنی کلینکر روبرو هستند.
وی تصریح کرد: در سال گذشته حدود 80 درصد ظرفیت کارخانه‌های کاشی و سرامیک، 80 درصد ظرفیت کارخانه‌های سیمان، 75 درصد ظرفیت کارخانه‌های فولاد و 95 درصد ظرفیت صنعت شیشه فعال بوده است.
معاون معدنی وزیر صنعت، در پاسخ به سوال دیگری در خصوص پیش‌بینی رشد بخش معدن در سال جاری نیز اظهار داشت: رشد بخش معدن در سال‌های گذشته به 9 و 12 درصد نیز رسیده بود و البته رشدهای هفت و هشت درصدی را نیز تجربه کرده‌ایم اما برای امسال رشد شش درصدی را متصور هستیم.
سرقینی در خصوص برگزاری مناقصه معدن سرب و روی مهدی‌آباد نیز گفت: در این مورد چهار پاکت از سوی متقاضیان ارائه شده که هفته آینده گشایش خواهند یافت.
وی در ادامه با اشاره به رشد 68 درصدی صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی طی سه ماهه اول امسال به لحاظ ارزشی، افزود: این رقم در حالی محقق شده که شاهد کاهش قیمت مواد معدنی در دنیا هستیم.
سرقینی در ادامه با اشاره به تعیین بودجه 80 میلیارد تومانی برای ایجاد زیرساخت‌های معدنی در کشور در سال گذشته، گفت: تنها دو میلیارد تومان از این رقم محقق شد که با این اعداد نمی‌توان زیرساخت‌های معدن را ایجاد کرد.
وی تصریح کرد: یکی از سرمایه‌گذاری‌های خارجی سال گذشته منجر به راه‌اندازی معدن طلا شد و امسال نیز برای اولین بار مجوز شورای پول و اعتبار برای صادرات طلای معادن ایران صادر شد.
معاون معدنی وزیر صنعت در پاسخ به سوال خبرنگار کیهان درباره اینکه برای جایگزینی معادن به جای نفت چه کار ویژه‌ای صورت گرفته است گفت: سهم معدن در تولید ناخالص داخلی 1/1 درصد بوده که ظرف سه سال به 1/3 درصد رسیده که البته عدد بزرگی نیست. البته در چرخه تکمیل زنجیره ارزش به شش درصد هم می‌رسد.
انباشت دهها میلیونی کاشی و سیمان در کارخانه‌ها به دلیل رکود