کارت‌های اعتباری از اول مهر در ۳ سطح برنزی، نقره‌ای و طلایی صادر خواهد شد

جمعه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: در جهت افزایش تقاضای کل و خروج از رکود بانک‌ها موظف شده‌اند تا پایان شهریور سال جاری، کارت‌های اعتباری را به مشتریان ارایه کنند.


فرشاد حیدری گفت:‌ این کارت‌ها برای تأمین تسهیلات خرد و ایجاد رضایت بیشتر هموطنان گرامی در استفاده از تسهیلات خرد بانکی است و برای هر متقاضی واجد شرایط، براساس اعتبارسنجی و بررسی توان پرداخت شهروندان، یک کارت اعتباری اعطا می‌شود.
این گزارش حاکی است، کارت‌های اعتباری در سه سطح برنزی (تا سقف یکصد میلیون ریال)، نقره‌ای (تا سقف سیصد میلیون ریال) طلایی (تا سقف پانصد میلیون ریال) و بر حسب توان بازپرداخت اقساط متقاضیان صادر خواهد شد.
با استفاده از کارت‌های اعتباری، معاملات به صورت واقعی‌تر انجام شده و از انجام معاملات صوری جلوگیری می‌شود؛ چرا که این کارت‌ها سبب حذف دریافت فاکتور توسط شهروندان و ارایه آن به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات خواهد شد و رفت و آمد به بانک‌ها را کاهش خواهد داد. رواج سریع‌تر کارت‌های اعتباری موجب افزایش سطح رضایت مردم از نظام بانکی می‌شود و هموطنان می‌توانند نیازهای مالی خود را برای خرید کالاها و خدمات تأمین کنند. این کارت‌ها علاوه بر امکان خرید کالا، امکان خرید و تأمین انواع خدمات از جمله خدمات آموزشی، درمانی، بیمه‌ای، حمل و نقل و... را برای مردم فراهم می‌کند.
نحوه استفاده از کارت‌های اعتباری به این صورت خواهد بود که شهروندان در طول ماه نسبت به خرید کالا و خدمات مورد نیاز خود اقدام می‌کنند و چنانچه قادر به پرداخت بدهی خود در پایان ماه نباشند، مانده بدهی آنان به مدت 12 تا 36 ماه تقسیط می‌شود.
کارت‌های اعتباری به تدریج جایگزین تسهیلات خرد مانند تسهیلات خرید خودرو، کالای مصرفی بادوام، جعاله و... می‌شود.
براساس بخشنامه ابلاغی به شبکه بانکی کشور، بانک‌ها موظف شده‌اند تا پایان شهریور سال جاری، اقدام‌های لازم برای اجرایی شدن این خدمت جدید را فراهم و کارت‌های اعتباری را به مشتریان ارایه کنند.
به گفته حیدری، کارت‌های اعتباری براساس عقد مرابحه و نرخ سود آن بر پایه نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود.
از: کیهان
کارت‌های اعتباری از اول مهر در ۳ سطح برنزی، نقره‌ای و طلایی صادر خواهد شد