آمریکا با تاخیر 8 ماهه مجوز فروش ایرباس به ایران را صادر کرد

چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد « وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوزهایی را صادر کرده که امکان تحویل دستکم 17 فروند هواپیمای ایرباس به ایران را فراهم می‌کند.»


به گزارش فارس، خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از منابعی در صنعت هوانوردی از آغاز صدور مجوز فروش و تحویل هواپیماهای مسافربری به ایران خبر داد. این منابع می‌گویند وزارت خزانه‌داری آمریکا تاکنون دو مجوز صادر کرده که به شرکت فرانسوی «ایرباس» اجازه می‌دهد شماری از هواپیماهای وعده‌ داده شده به ایران را تحویل دهد. انتظار می‌رود مجوز تحویل هواپیماهای شرکت آمریکایی «بوئینگ» هم ظرف چند روز آینده صادر شود. به نوشته رویترز ، یک سخنگوی ایرباس تائید کرده است که این شرکت از آمریکا دو مجوز دریافت کرده که اجازه تحویل جمعا 17 فروند هواپیما را که قرار بود در مرحله نخست در اختیار ایران قرار گیرند ، می‌دهند.
هرچند ایرباس شرکتی فرانسوی و مستقر در اروپا است ، اما به دلیل آنکه بسیاری از قطعات به کار رفته در هواپیماهای این شرکت آمریکایی هستند ، پاریس برای فروش هواپیما به ایران نیازمند مجوز خزانه‌داری آمریکا بود.
هم ایرباس و هم بوئینگ بعد از توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 با تهران تفاهمنامه فروش امضا کرده‌اند. ایران قصد دارد از هریک از این شرکت‌ها بیش از 100 هواپیما خریداری کند.
بر اساس یکی از بندهای توافق هسته‌ای، واشنگتن ملزم شده تحریم فروش هواپیما به ایران را رفع کند. با وجود آنکه نزدیک به یک سال از اجرایی شدن این توافق می‌گذرد ، خزانه‌داری آمریکا تاکنون از صدور مجوز فروش هواپیما به ایران خودداری کرده بود.
با وجود این که بر اساس توافق صورت گرفته آمریکا ملزم شده بود تحریم فروش هواپیما را رفع کند با تاخیر 8 ماهه مجوزهای لازم صادر و خبر مرتبط با آن چنان در رسانه‌های غربی بازتاب می‌یابد که گویی آمریکا به ایران یک امتیاز ویژه داده است !
از: کیهان
آمریکا با تاخیر 8 ماهه مجوز فروش ایرباس به ایران را صادر کرد