هنوز از توزیع شیر در مدارس خبری نیست

چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵

علی‌رغم اعلام مسئولان وزارت آموزش و پرورش مبنی بر توزیع ۷۰ نوبت شیر رایگان در مدارس از ۱۵ مهر ماه، همچنان مدارس چشم به راه دریافت شیر هستند.


به گزارش فارس، بیش از 10 سال است که موضوع توزیع شیر رایگان در مدارس کشور به جهت کاهش سوء تغذیه دانش‌آموزان و اصلاح الگوی مصرف انجام می‌شود.
توزیع 70 نوبت شیر رایگان در طول سال تحصیلی برای هر دانش‌آموز موضوعی است که باعث می‌شود تا دانش‌آموزان به لحاظ سلامتی و ساختار قامتی شرایط بسیار خوبی در آینده داشته باشند. اما چند سالی است که توزیع نامناسب در تمام مدارس کشور، مشکلاتی را ایجاد کرده است.
اکنون هم با آغاز سال تحصیلی جدید و گذشت حدود دو ماه از بازگشایی مدارس، همچنان خبری از توزیع شیر در مدارس کشور نیست و موضوع اعتبارات و تأمین نشدن منابع مالی و بدهکاری به کارخانجات لبنی از سوی مسئولان آموزش و پرورش مطرح می‌شود.
وعده توزیع شیر رایگان در سال تحصیلی جاری از مدت‌ها قبل داده شده است و به نظر می‌آمد توزیع پاکت شیر در مدارس، کار مشکل و سختی برای دستگاه عریض و طویل آموزش و پرورش نیست.
مطابق آنچه گفته شد، در هر سال تحصیلی می‌باید 70 نوبت شیر رایگان در اختیار تمام دانش‌آموزان کشور قرار گیرد که این موضوع در طول سال تحصیلی به تناوب انجام خواهد شد، اما در سال‌های گذشته این 70 نوبت به هیچ عنوان تمام و کمال توزیع نشده است.
به طور مثال در سال 1391، 25 نوبت، در سال 1392، 21 نوبت، در سال 1393، 42 نوبت و در سال 1394، 55 نوبت شیر رایگان در مدارس کشور توزیع شده است. این آمار در سال‌های متمادی روند افزایشی داشته، اما هیچ‌گاه به مرز 70 نوبت هم نرسید.
ضمن اینکه برخی مدارس کشور که در مناطق محروم‌تر قرار دارند، نیازمند دریافت شیر رایگان بیشتر و همچنین تغذیه رایگان هم هستند، اما به دلیل کمبود بودجه تخصیص یافته، امکان انجام این امور مهیا نبوده است.
منصور مجاوری مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش، 27 مرداد ماه 95 در خصوص موضوع توزیع شیر رایگان در مدارس گفت: «با اقدامات انجام شده سال گذشته زنگ شیر در زمان بازگشایی مدارس به صدا درآمد و توزیع شیر نیز از 15 مهر ماه در مدارس آغاز شد. »
وی افزود: «امسال نیز این روند ادامه دارد و دانش‌آموزان از 15 مهر ماه شیر رایگان دریافت می‌کنند و از آنجا که بعد از عید نوروز به دلیل گرم شدن هوا و اینکه زمان کمتری دانش‌آموزان در مدرسه حضور دارند، باید سعی شود تا بیشترین نوبت شیر در فصل زمستان در بین دانش‌آموزان توزیع شود.»
علیرضا کمرئی‌ مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران نیز اظهار داشت: «هنوز اعتبار لازم در این خصوص ابلاغ نشده است و به محض اینکه اعتبار تعیین شده، اجرایی و عملیاتی شود آماده توزیع هستیم.»
وی در خصوص اینکه چه زمانی این موضوع محقق می‌شود، گفت: «هنوز چیزی در خصوص اختصاص اعتبار، اعلام نشده است.»
گفتنی است، مسئولان آموزش و پرورش وعده توزیع شیر رایگان در مدارس را از 15 مهر ماه داده‌اند، اما اکنون با گذشت بیش از دو ماه از شروع سال تحصیلی همچنان خبری از شیر رایگان در مدارس نیست.
پولی برای روشن کردن رادیاتورهای مدارس
هم نداریم!
گذشته از اهمال آموزش و پرورش در توزیع شیر رایگان بین دانش آموزان و در شرایطی که سرما مهمان شهر و روستاها شده، رادیاتور برخی مدارس باز هم به بهانه نبود سرانه و پرداخت هزینه‌ها، همچنان خاموش است.
یکی از دبیران مدارس شهر تهران گفت: به رغم آنکه هوا سرد است، اما رادیاتورهای مدرسه خاموش است. مدیر مدرسه عنوان می‌کند که به دلیل عدم واریز سرانه، با مشکل اعتباری مواجه است و به سختی از پس قبوض مصرفی مدرسه بر می‌آید.
این دبیر مدرسه که در جنوب پایتخت تدریس می‌کند، اضافه کرد: در منطقه‌ای که بنده درس می‌دهم، سطح اقتصادی خانواده‌ها متوسط رو به پایین است و کمک به مدرسه نیز وجود ندارد.
دبیر دیگری نیز گفت: آنقدر هوای کلاس سرد است که بدون کاپشن و لباس گرم، نمی‌توان فضای سرد کلاس را تحمل کرد.
وی افزود: سرویس وسایل گرمایشی مدرسه و روشن بودن آنها، هزینه می‌خواهد که متأسفانه مدارس، اعتباری ندارند.
مدیر مدرسه‌ای نیز اظهار داشت: مدارس دارای فضای متعددی هستند که گرم‌ کردن آن مستلزم هزینه است از سوی دیگر اگر شب‌ها وسایل گرمایشی روشن باشد از نظر اقتصادی به صرفه نیست و صبح که دانش‌آموزان به مدرسه می‌آیند با کلاس‌های سرد مواجه می‌شوند.
از: کیهان
هنوز از توزیع شیر در مدارس خبری نیست