نصف واحدهای سنگ‌بری تعطیل شدند

چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵

عضو اتاق بازرگانی یزد و تولیدکننده و صادرکننده سنگ ساختمان، گفت: در استان یزد بیش از نصف کارخانه‌های سنگبری تعطیل شده است.


امیرحسین حیدرزاده بیوکی در گفت‌وگو با نسیم آنلاین گفت: اکثر معادن سنگ‌های ساختمانی نیز در اداره صنایع تعطیلی موقت بر آنها خورده، زیرا بازار ندارند و تولید خود را پایین آورده‌اند.
وی بیان داشت: بازار سنگ مصالح ساختمانی نسبت مستقیم با شرایط و وضعیت مسکن دارد و از آن جهت که ساختمان‌سازی از سال 93 به بعد وارد یک رکود بلندمدت شده است لذا این رکود دامن بقیه اصناف از جمله صنعت ما را نیز گرفته است.
وی با بیان این مطلب که بعید می‌دانم بتوان به این زودی از این رکود خارج شد اضافه کرد: 6 هزار واحد سنگ‌بری در کشور وجود دارد که به دلیل این رکود طولانی اکثر این واحدها یا تعطیل شده‌اند و یا اگر تعطیل هم نشده‌اند با توان 15 تا 20 درصدی ظرفیتشان تولید دارند و نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند.
حیدرزاده گفت: صادرات هم کاهش یافته، در کل هم سنگ‌های فرآوری و هم سنگ‌های بریده قبل از رکود صادر می‌شد اما صادرات سنگ‌های خام به سنگ‌های بریده بیشتر بود اما امسال هیچ‌گونه صادراتی نداشته‌ایم و می‌توان گفت میزان صادراتمان به صفر رسیده است.
وی اضافه کرد: بازار صادرات سنگ‌های تزئینی کوپ به دست ترکیه، مصر و عمان افتاده از آن طرف هیچ‌گونه زیرساختی هم برای داشتن تکنولوژی برای تولید سنگ‌های فرآوری در نظر نگرفته‌اند که حداقل کارخانه‌ها بتوانند سنگ فرآوری را صادر نمایند.
این فعال اقتصادی بیان داشت: دولت باید یک سری تسهیلاتی را برای صادرات قائل شود که متأسفانه تا به حال اقدامی نکرده و هیچ‌گونه حمایتی نداشته است. وضعیت مبادلات و نقل و انتقال پولی نیز هیچ‌گونه بهبودی نیافته و خریداران سنگ با شرایط کنونی حاضر به خرید از ما نیستند.
عضو اتاق بازرگانی یزد در پایان خاطرنشان کرد: درست است که سوئیفت باز شده و مبادله پیام انجام می‌شود اما در طرف مقابل بانک‌های ایرانی، بانک‌های کارگزار وجود ندارد در حقیقت بانک معتبر خارجی با بانک ایرانی طرف قرارداد نمی‌شود.
از: کیهان
نصف واحدهای سنگ‌بری تعطیل شدند