هیچ کاجی را قطع نکنید!

جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در آستانه سال نو میلادی از شهروندان مسیحی خواست با استفاده از درخت کاج مصنوعی مانع قطع 12 هزار اصله درخت کاج شوند.


محمد حقانی در گفت‌وگو با ایسنا، در آستانه سال نو میلادی از هموطنان مسیحی به عنوان شهروندان با اخلاق که حافظ محیط زیست هستند نام برد و گفت: از مسیحیان سراسر کشور به ویژه شهروندان تهرانی در خواست می‌شود به جای استفاده از کاج طبیعی از کاج مصنوعی استفاده کنند.
حقانی افزود: برای حمایت از محیط زیست تهران که حال و روز خوشی ندارد، قطع یک اصله درخت نیز می‌تواند طبیعت این کلانشهر را یک گام به نابودی نزدیکتر کند.
وی از شهروندان مسیحی خواست برای حمایت از محیط زیست در شب کریسمس به جای درخت کاج طبیعی از کاج مصنوعی که در ابعاد و انواع مختلف در بازار موجود است، استفاده کنند.
حقانی با بیان اینکه معمولا درختان کاج نقره‌ای ایران برای استفاده در شب کریسمس قطع می‌شوند، گفت: چنان چه هموطنان مسیحی به استفاده از کاج طبیعی اصرار دارند، می‌توانند از درختچه‌های سبز کاج که در گلدان است، استفاده کنند. وی با اشاره به اینکه براساس آمارها 46 هزار شهروند مسیحی در قالب 12 هزار خانوار در تهران زندگی می‌کنند، افزود: معمولا شهروندان مسیحی تهران به موازات دیگر مسیحیان ایران و جهان از درخت کاج استفاده می‌کنند که اگر این 12 هزار خانوار از کاج مصنوعی به جای طبیعی استفاده کنند، شاهد ادامه حیات 12 هزار درخت کاج طبیعی خواهیم بود. وی با بیان اینکه استفاده از کاج تازه و کاشت شده موجب رشد و نمو حشرات در محیط خانه می‌شود، اظهار کرد: حشرات زیادی در بدنه درخت منتظر سپری شدن زمستان هستند که به محض قرار گرفتن در معرض گرما و محیط خانه از درخت خارج شده و در محوطه منزل پخش می‌شوند.
حقانی با اشاره به اینکه درختان در طبیعت به مرور باعث تلطیف هوا و تثبیت خاک می‌شوند، گفت: به عنوان نمونه می‌توان به درختان پارک جنگلی شیان اشاره کرد که در سال 48 درختچه‌های کوچکی بودند که حالا به جنگل سرسبز تبدیل شده‌اند.
وی در پایان از 118 هزار مسیحی سراسر کشور از جمله 46 هزار شهروند مسیحی تهران خواست که از کاج مصنوعی به جای طبیعی استفاده کنند و گفت: شهروندان اجازه ندهند که با قطع درختان کاج موجودی زنده جان بسپارد و طبیعت و محیط زیست رو به احتضار تهران بیش از پیش به خطر بیفتد.
از: کیهان
هیچ کاجی را قطع نکنید!
jkkjkjkjkj