کشف روزانه 2 تن مواد مخدر در کشور

سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: در 9 ماهه امسال بالغ بر 482 تن و 500 کیلوگرم مواد مخدر کشف شده که رکورد بی‌نظیری بوده، یعنی در هر روز دو تن کشفیات مواد مخدر را داشته‌ایم.


به گزارش فارس، سردار مسعود زاهدیان در نشست خبری گفت: امروز پلیس ایران بزرگترین کاشف موادمخدر دنیا است و الگویی برای سایر پلیس‌های دنیا هستیم.
زاهدیان با اشاره به افزایش تصاعدی تولید موادمخدر در افغانستان، پیش‌بینی تولید 7 هزار تن در سال جاری میلادی را یک سونامی جهانی دانست و افزود: علی‌رغم حضور کشورهای غربی در افغانستان، سازمان UNODC پیش‌بینی کرده که تولید موادمخدر در افغانستان از 3300 تن در سال گذشته به 7 هزار تن خواهد رسید.
وی با اشاره به کشفیات مواد مخدر طی یک سال اخیر، با بیان اینکه بیش از 75 درصد از کشفیات مواد مخدر در استان های شرقی بوده است، گفت: در 9 ماهه امسال بالغ بر 482 تن و500 کیلوگرم مواد مخدر کشف شده که رکورد بی‌نظیری بوده، یعنی در هر روز دو تن کشفیات مواد مخدر را داشته ایم که ناشی از تلاش پلیس در یک‌سال گذشته است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: البته کشفیات پلیس این مقدار است و اگر کشفیات دیگر دستگاه‌ها هم به آن اضافه شود این میزان بالغ بر 550 تن است.
سردار زاهدیان در خصوص دستگیری یکی از سرشبکه‌های باندهای مواد مخدر به نام «نصیر بامری»، توضیح داد: از سر شبکه های دستگیر شده در سال جاری می‌توان به فردی حدود 50 ساله اشاره کرد که اوج کار او طی4 - 3 سال اخیر بوده است و 11شبکه بین المللی را هدایت می کرد، که بیش از 200میلیارد تومان اموال این فرد توقیف و در خرداد ماه گذشته در سیستان و بلوچستان دستگیر شد.
وی بیان کرد: عناصر مرتبط با این فرد بیش از 15نفر بودند که دستگیر شدند و 300 نفر نیز که باند های محلی را هدایت می کردند شناسایی و دستگیر شدند.
زاهدیان گفت: تا کنون بیش از 3700 شهید و بیش از 12 هزار جانباز در این عرصه داریم و لازم است با توجه به این تلاش‌ها، مسئولین محترم توجه لازم برای واگذاری تجهیزات لازم به ما داشته باشند.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: امیدواریم بعد از برجام و ادعای رفع تحریم‌ها، این تجهیزات که پیش از این جزو اقلام تحریمی بود را در اختیار ما قرار دهند، ضمن اینکه تا این لحظه به جز سگ‌های موادیاب هیچ تجهیزاتی در اختیار ما قرار نگرفته ولی ستاد مبارزه با مواد مخدر به طور جدی در حال مذاکره است و امیدواریم هرچه زودتر این تجهیزات به دست ما برسد.
وی در رابطه با تغییرات از حوزه سنتی مواد مخدر به سمت صنعتی گفت: این تغییرات شکل گرفته است اما اساسا مواد سنتی رتبه اول مصرف را در کشور دارند و اینکه شیشه به عنوان یک تهدید برای جوانان وجود دارد امری بدیهی است اما باید توجه داشت که چه بصورت سنتی و چه بصورت صنعتی برای فرد و جامعه اثرات تخریبی خواهد داشت که ما باید در این زمینه خود کنترلی را افزایش دهیم.
زاهدیان در رابطه با دستگیری خرده فروشان مواد مخدر گفت: روزانه 200 نفر از خرده فروشان توسط پلیس دستگیر می شوند و طبق ماده 42 قانون باید اردوگاه هایی برای کسانی که در عرصه فروش مواد مخدر فعالیت می کنند داشته باشیم که متاسفانه اکنون این اردوگاه وجود ندارد.
وی در رابطه با بحث عدم اعدام قاچاقچیان اظهار داشت: این موضوع باید به صورت کارشناسی صورت پذیرد اما به نظر من در حال حاضر بهتر است مطرح نشود زیرا باعث تشدید قاچاق می‌شود.
از: کیهان
کشف روزانه 2 تن مواد مخدر در کشور