ایرباس هم در صف نهایی کردن قرارداد خرید هواپیما با ایران

دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵
ایرباس هم در صف نهایی کردن قرارداد خرید هواپیما با ایران

یک مقام ایرانی به رویترز گفت، کشورش در حال نهایی کردن قرارداد خرید ده ها فروند هواپیمای مسافربری از شرکت ایرباس است و اولین هواپیمایی که پس از لغو تحریم ها به ایران خواهد رسید اروپایی خواهد بود.

به گزارش پارس نیوز،

رویترز به نقل از یک مقام ایرانی گفت، کشورش در حال نهایی کردن قرارداد خرید ده ها فروند هواپیمای مسافربری از شرکت ایرباس است. ایران روز یکشنبه نیز قراردادی 16.6 میلیارد دلاری با شرکت بوئینگ به امضا رساند.

وی افزود، قرارداد با ایرباس که احتمالا شامل نیمی از 118 فروند هواپیمایی است که در ماه ژانویه به صورت موقت سفارش داده شده بود، احتمالا «در طی چند روز آینده» تکمیل خواهد شد.

این قراردادها پس از مذاکرات فشرده نهایی بین ایران و شرکت های هواپیماساز غربی و با هدف رسمی کردن قراردادهای موقت اعلام شده در اوایل سال جاری امضا می شود. این قراردادها در تهران و واشنگتن با انتقادات شدیدی مواجه بوده است.

بوئینگ دیروز اعلام کرد که با شرکت ایران ایر برای فروش 80 فروند هواپیما به توافق رسیده است.

اما اولین هواپیمایی که پس از لغو تحریم ها به ایران خواهد رسید اروپایی خواهد بود. تحویل جت های مسافربری شرکت ایرباس و شرکت ای تی آر که نیمی از سهام آن متعلق به ایرباس است، به ایران از سال 2017 آغاز خواهد شد.

این مقام ایرانی گفت، تحویل هواپیماهای بوئینگ قرار است در سال 2018 آغاز شود. وی افزود، آن بخش از قرارداد کلی که در روز یکشنبه به امضای طرفین رسید نیازمند توافقاتی دیگر در زمینه تامین مالی است.

«از نظر موعد تحویل، قرارداد ایرباس در مراحل نهایی تری قرار دارد.»

وی گفت، شرکت ای تی آر مجوزهای مورد نیاز از خزانه داری آمریکا را کسب کرده است. سخنگوی شرکت ای تی آر تایید کرد که این مجوزها را دریافت کرده و «در حال کار برای نهایی کردن قرارداد» با ایران است.

 

ایرباس هم در صف نهایی کردن قرارداد خرید هواپیما با ایران