امسال، سرمایه گذاران به P/E های بالاتر فکر می کنند

جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵
امسال، سرمایه گذاران به P/E های بالاتر فکر می کنند

به دلیل اجرای برجام و گشایش های بانکی، ریسک سرمایه گذاری در کشور کاهش پیدا کرده و نرخ بهره بانکی نیز با کاهش مواجه شده است که این موارد کمک می کند تا با P/E بیشتری سرمایه گذاری شود بنابراین درست است که سود شرکت ها کاهش پیدا کرده ولی می توان به P/E های 8 و 9 نیز فکر کرد البته باید سیاست های دولت در صنایع خاص و نحوه ی سرمایه گذاری نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

  
 
با توجه به اینکه بخش زیادی از ارزش بازار سرمایه متعلق به شرکت هایی است که از قیمت محصولات پایه مانند نفت ، فولاد و مس  متاثر هستند و در حال حاضر نیز این محصولات در سطح جهانی از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و قیمت آنها کاهش پیدا کرده است. 
مصطفی امید قائمی- مدیر عامل شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان- در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، با بیان مطلب فوق درباره وضعیت آتی بازار سرمایه گفت: به نظر می رسد که سرمایه گذاری در بورس باید با روند محتاطانه ای صورت گیرد زیرا از نظر فضای جهانی و قیمت محصولات پایه هنوز دورنمای چندان خوبی وجود ندارد و به نظر نمی رسد که افزایش قابل ملاحظه ای در این خصوص رخ دهد.
 
وی افزود: به دلیل اجرای برجام و گشایش های بانکی، ریسک سرمایه گذاری در کشور کاهش پیدا کرده و نرخ بهره بانکی نیز با کاهش مواجه شده است که این موارد کمک می کند تا با P/E بیشتری سرمایه گذاری شود بنابراین درست است که سود شرکت ها کاهش پیدا کرده ولی می توان به P/E های 8 و 9 نیز فکر کرد البته باید سیاست های دولت در صنایع خاص و نحوه ی سرمایه گذاری نیز مورد بررسی قرار بگیرد.
 
امید قائمی با بیان اینکه روند مثبت بورس در روزهای اخیر پرشتاب بوده است، اظهار کرد: به نظر می رسد که روند حرکتی بورس تا پایان سال به آهستگی به سمت مثبت خواهد بود اما روند مثبت بورس در روزهای اخیر کمی پرشتاب بوده بنابراین کسانیکه در بورس سرمایه گذاری می کنند باید با دورنمای بلند مدت تری به سرمایه گذاری نگاه کنند.
 
مدیر عامل سابق شرکت فرابورس با بیان اینکه بازار سهام در نیمه دوم سال بازار آرام و مثبت با بازدهی معقولی خواهد بود، به صنایع برتر بازار اشاره کرد و گفت: از صنایعی که پتانسل رشد دارند می توان به صنعت بانکداری و شرکتهای فعال در صنعت برق و پیمانکاری به دلیل برنامه دولت برای پرداخت بدهی و تسهیل ارتباط با خارج و نقل و انتقال وجوه و کم شدن هزینه های مالی اشاره کرد.
 
وی ادامه داد: علاوه بر این شرکت های داروسازی می توانند به دلیل کاهش هزینه سرمایه در گردش و هزینه مالی وضعیت خوبی داشته باشند و برخی از شرکت های سرمایه گذاری نیز با واگذاری سهم خود به خارجی ها می توانند از شرایط مطلوبی برخوردار شوند.
 
مدیرعامل شرکت گروه توسعه مالی مهر آیندگان با بیان اینکه شرکت های پتروشیمی که در مواد اولیه متانول و اوره فعالیت دارند با افزایش قیمت اوره و متانول می توانند  وضعیت مطلوبی داشته باشند، تصریح کرد: از سوی دیگر به نظر می رسد که وضعیت برخی از شرکت های خودرویی نیز بهتر شود ولی این شرکتها نیز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارند زیرا برخی از آنها افزایش قیمت ها را پیش خور کرده اند این در حالی است که برخی از شرکت های معدنی و شرکت هایی که در زمینه معادن و فلزات رنگی فعالیت دارند نیز می توانند از وضعیت مناسبی در ماه های آینده برخوردار شوند.
 
امسال، سرمایه گذاران به P/E های بالاتر فکر می کنند
jkkjkjkjkj