راهنمای خرید شیرآلات آشپزخانه

جمعه ۰۲ مهر ۱۳۹۵
راهنمای خرید شیرآلات آشپزخانه

اگر قصد خرید شیر مناسب برای آشپزخانه خود دارید این مطالب را از دست ندهید.

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ،كاركرد اصلی شیر آب آشپزخانه توزیع آب داغ و آب سرد برای شستن ظروف، غذاها، و دست‌ها است. اما فراتر از كاركرد آن، شیر آب نقش مهمی در تعریف و تعیین سبک طراحی آشپزخانه شما را دارد.

با توجه به انواع طراحی‌ها، جنس‌ها و شیوه‌های اتصال، ممکن است هنگام خرید شیر آب دچار تردید و اشتباه شوید. اگر اطلاعات اساسی در زمینه شیرهای آب آشپزخانه داشته باشید، خرید و انتخاب شیر آشپزخانه برای شما خیلی راحت‌تر خواهد شد. در ادامه این مطلب به نکاتی درباره نحوه اتصال شیر آب آشپزخانه اشاره می کنیم.

شیوه‌های اتصالشیرهای آب متصل به سینك: طراحی‌هایمتنوعی برای سینك و شیر آب آشپزخانه وجود دارد، اما همیشه سازگار و منطبق با شرایطما نیستند. اگر شما دارای یك سینك هستید، تعداد حفره‌های موجود در ناحیه اتصالسینك به شیر را چك كنید. شیرهای آب جدید در انوع یك، دو، سه، و چهار حفره‌ای طراحیمی‌شوند.
وقتی مشغول تعویض شیر آب موجود در آشپزخانه خود هستید و به حفره‌هایكم‌تری از آن‌چه هست نیاز دارید به دنبال شیرهایی باشید كه دارای یك صفحه پوششیهستند كه حفره‌های بلا استفاده در سینك آشپزخانه را می‌پوشانند. این كار در اكثر سینك‌هاجواب می‌دهد.

مزایا: این شیوهبرای این‌كه بتوانید آشپزخانه خود را به سرعت نوسازی كنید و از سینك فعلی خوداستفاده كنید بسیار مناسب است.معایب: سینك شما انتخاب‌های شما برای شیر آب را محدود می‌كند.

شیرهای آب متصل به پیش‌خان. این نوعشیرهای آب مستقیما به پیش‌خان متصل می‌شوند نه سینك‌ها. اگر مشغول نصب یك سینكمتصل‌شده در زیر پیش‌خان هستید، این امكان را خواهید داشت كه شیر آب را مستقیما برروی پیش‌خان نصب كنید. وقتی مشغول نصب یك شیر آب متصل به پیش‌خان هستید، به اندازهیك انگشت در پشت شیر آب جا بگذارید تا بتوانید آن ناحیه را به راحتی تمیز كنید.مزایا: شیرهایآب متصل به پیش‌خان دارای جلوه‌ای زیبا و یك‌پارچه هستند كه بسیار مناسب آشپزخانه‌هایمعاصر هستند.معایب: این نوعشیرها فضای روی پیش‌خان را می‌گیرند. هم‌چنین، میان این شیرها و دیوار پشت آن‌هاآب، كثیفی، و جرم جمع می‌شود.

دستگیره‌ها

شیرهای آب تك دستگیره‌ای:شیرهایآب تك دستگیره‌ای به طور مستقیم می‌چرخند و معمولا این امكان را فراهم می‌كنند كهبا بالا و پایین كردن آن‌ها جریان آب تنظیم و با حركت به اطراف میزان سردی و گرمیآب تنظیم شود.

مزایا: علاوه‌ برداشتن این مزیت كه برای نصب آن‌ها  نیاز به یك حفره درپیش‌خان دارید، این نوع شیرها بسیار مناسب زمان‌هایی هستند كه فقط یك دست شما آزاداست. این نوعشیرها دارای یك طراحی قوسی شكل مدرن هستند كه به راحتی قابلمه‌ها و ظرف‌های بزرگرا در سینك جای می‌دهند.

معایب: تنظیممیزان دمای آب در این نوع شیرها نسبت به شیرهای آب دو دستگیره‌ای سخت‌تر است و دقتكم‌تری دارد.

شیرهای آب دو دستگیره‌ای:برای نصباین نوع شیرها به حداقل سه حفره نیاز است. تنوع گسترده در نوع دستگیره‌ها طراحیاین شیرها را متنوع‌تر و كاربردی‌تر می‌كند.

مزایا: هر كداماز دستگیره‌های این نوع شیرها به آب گرم و آب سرد اختصاص دارند و تنظیم دمای و جریانآب در آن‌ها راحت‌تر است. هم‌چنین، اگر یكی از دستگیره‌ها چكه كند، شما می‌توانیدشیر مربوط به دستگیره ای که چکه می کند را ببندید و از دستگیره دیگر استفاده كنید.اكثر این نوع شیرهای آب این ویژگی را دارند كه می‌توانید آن‌ها را به طور مستقل ازلوله‌كشی تغییر دهید كه این مسئله تغییر آن‌ها را راحت می‌كند.

معایب: وقتی دست‌هایشما پر از وسیله است تنظیم این نوع شیرها بسیار سخت می‌شود. هم‌چنین، این نوع شیرها به طور معمول به‌ عنوانشیرهایی سنتی شناخته می‌شوند و این مسئله ممكن است دست شما را در انتخاب سبك عناصردیگر آشپزخانه ببندد.

شیرهای آب بدون دستگیره: این نوعشیرهای آب با یك حس‌گر فعال می‌شوند. به دستگیره كنار شیر توجه كنید كه تنظیم‌كننده دما و جریان آب هستند.

 مزایا: این نوع شیرها با یك حس‌گر كار می‌كنند كه با یك تماس كوچك باز می‌شوند(برخی از آن‌ها با یك حركت باز می‌شوند). این نوع شیرها بسیار مناسب كودكان وافراد مبتلا به بیماری‌های مفصلی هستند. آب به طور خودكار قطع می‌شود و این امر ازهدر رفتن آب جلوگیری می‌كند. علاوه بر این، شما دیگر نگران سر ریز شدن آب از سینكنخواهید بود.

معایب: در ایننوع شیرها امكان تنظیم دما و جریان آب با لمس دست نیست و این كار باید با دستانجام شود و برخی از افراد این كار را سخت و دشوار می‌دانند هم‌چنین، باتری حس‌گرهایاین نوع شیرها را باید به طور متناوب عوض كرد. 

یكی از شاخص‌هایكیفیت، وزن است. اگر از برنجی بودن شیر آب خود مطمئن نیستید آن را وزن كنید.شیرهای برنجی دوام بیش‌تر و نیاز به مراقبت كم‌تری دارند و همان‌طور كه ممكن استحدس بزنید گران‌ترین نوع شیرها هستند.

گول شیرهای ارزان قیمت را نخورید. اجزای آن‌ها پلاستیكی استو دوام بسیار پایینی دارند. ممكن است در ابتدا فكر كنید با خریدن شیرهای ارازنقیمت می‌توانید كمی پول ذخیره كنید ولی در درازمدت این مسئله به ضرر شما خواه بود. 


راهنمای خرید شیرآلات آشپزخانه