این نشانه‌ها می‌گوید که مبتلا به افسردگی شغلی شدید شده‌اید

شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
این نشانه‌ها می‌گوید که مبتلا به افسردگی شغلی شدید شده‌اید

افسردگی شغلی می‌تواند در هر سنی و برای هر شخصی حتی یک کارآفرین رخ دهد، به همین دلیل باید نشانه‌های آن را شناسایی کرد تا اقدامات لازم را انجام داد.


به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ افسردگی شغلی یک پدیده رایج بین افراد شاغل در رده‌های شغلی مختلف است و می‌تواند باعث دلسردی، بی حوصلگی، کاهش میزان تمرکز، عدم پیشرفت شغلی و در نهایت از دست دادن شغل شود.
 
اگر این نشانه‌های را به طور روزانه در خود در ارتباط با محل ونوع کارتان احساس می‌کنید امکان دارد که به افسردگی شغلی دچار شده باشید و لازم است اقدامات فوری برای درمان این مشکل انجام دهید:
 
در هر لحظه به کار خود فکر می‌کنید: اگر حتی هنگام خواب و در حین تعطیلات آخر هفته به کارتان فکر می‌کنید و نمی‌توانید ذهن خود را آرام و اندکی جدا ازکار کنید مبتلا به افسردگی شغلی شده اید.
 
علاقه مندی به کار و فکر کردن به آن هم باید بازه زمانی خاصی داشته باشد، اگر به طور دائم نگران کارتان هستید وبه آن فکر می‌کنیدو در ذهنتان برخورد با همکاران را مرور می‌کنید به افسردگی شغلی دچار شده اید.
 
از کارتان ناراضی هستید: اگر از محل یا نوع کارتان ناراضی هستید، اگر همکاران و یا مدیران با شما برخورد مناسبی ندارند وبا آن‌ها درگیر هستید، اگر کارتان سخت و بسیار پیچیده است و پس از انجام آن دچار خستگی شدید می‌شوید، اگر حقوق و دستمزدتان کافی نیست یا ساعت کاری طولانی دارید امکان دارد که به افسردگی شغلی مبتلا شده باشید.
 
همکاران فضول و غیبت گویی دارید: یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث افسردگی شغلی در افراد می‌شود همکاران فضول و بدگمان است. همکارانی که مدام در زندگی شخصی و کاری فرد سرک می‌کشند و می‌خواهند از کارهای او آگاه باشند.
 
این همکاران همچنین برای مشکلات شخصی و اجتماعی افراد نیز نسخه پیچی می‌کنند و نظرات خود را اعلام می‌کنند، آن‌ها به مکالمات شخصی فرد گوش می‌کنند و درباره نحوه پوشش، نوع کار و مواردی ازاین دست نیز اظهار نظر می‌کنند.
 
چیدمان میز و صندلی‌های وبه طور کلی محیط کار نامناسب است: بسته به نوع کار، دوربودن ازشرایط استاندارد می‌تواند باعث فرسودگی شغلی در فرد شود، نور کم محیط، اتاق یا ساختمان دلگیر و بدون پنجره، نبودن گل و گیاه در ساختمان، بهداشت نامناسب محل کار، مشکل در تامین موادغذایی و آشامیدنی، فاصله دور خانه تا محل کار، ترافیک و یا سختی کارهمگی باعث افسردی شغلی در فرد می‌شود.
 
ابتلا به بیماری‌های روحی و یا جسمی: بیماری به هر شکل می‌تواند درروند کار فرد اختلال ایجاد کند، بویژه اگر فرد در ارتباط با نوع کار خود مبتلا به بیماری شده باشد. در هنگام بیماری فرد باید در خانه استراحت کند و از رفتن به محل کار خودداری کند، اما اگر مجبور به ادامه کاردر حین بیماری باشد این باعث افسردگی شغلی در او می‌شود و نیز روند درمان و بهبود بیماری را نیز کند می‌کند.
 
از جمله دیگر بیماری هایی که در اثر افسردگی شغلی ایجاد می‌شود می‌توان معده درد، سردرد، ضعف سیستم ایمنی و ابتلا به سرماخوردگی را نام برد.
 
به شدت تحریک پذیر و حساس شده اید: اگربا هر اختلاف در محل کار دچار خشم، اندوه، گریه و یا ناراحتی می‌شوید نشان دهنده ابتلا به افسردگی شغلی است.
 
حال برای رفع مشکل افسردگی شغلی چه اقداماتی باید انجام داد:
 
درگام اول کار و حرفه خود را دوست داشته باشید، در محل کار خود از رنگ‌های شاد استفاده کنید و گل و گیاه در کنار میزتان بگذارید، اگر با همکارانتان اختلاف دارید با آرامش درباره آن با آن‌ها صحبت کنید، درکنار کاربه ورزش بپردازید و مواد غذایی سالم بخورید تا سلامت جسمی و روحی شما حفظ شود، آزمایش‌های پزشکی دوره‌ای را به طورمرتب انجام دهید، اگر دچار افسردگی و استرس شده اید تحت نظر مشاور قراربگیرید تا به شما توصیه‌های مناسب ارائه کند، به موسیقی گوش بدهید، با دوستان خود به گردش و مسافرت بروید، از مرخصی‌های خود استفاده کنید، به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید تا درکارتان پیشرفت کنید.
 
با انجام این راهکار‌ها می‌توانید از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید و در آن پیشرفت کنید، درصورتی که با رعایت تمامی این راهکار‌ها نتوانستید افسردگی شغلی را درخود مهار کنید می‌توانید شغل خود را تغییر دهید تا ازکار جدید لذت ببرید.
 
منبع: businessinsider
/
این نشانه‌ها می‌گوید که مبتلا به افسردگی شغلی شدید شده‌اید